Majówka 2022. Jak zaplanować urlop? Czy za 1 maja jest wolne? Czy sklepy będą otwarte?

W tym tygodniu zaczyna się majówka. Jej pierwszy dzień przypada w niedzielę. Jak zaplanować urlop? Czy można odebrać wolne za 1 maja? Jak będą pracować sklepy? Odpowiadamy.

Majówka, czyli długi weekend majowy wypada co roku między 1 a 3 maja. Odpowiednie zaplanowanie urlopu pozwala wydłużyć wypoczynek. Wiele jednak zależy też od tego, w jaki dzień rozpoczyna się majówka. 

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

Majówka 2022. Jak zaplanować urlop?

Weekend majowy rozpocznie się już w sobotę 30 kwietnia. Święto Pracy wypada w niedzielę 1 maja, a święto Konstytucji 3 maja we wtorek. Poniedziałek 2 maja jest jednak dniem pracy, aby zatem uzyskać cztery dni wolnego z rzędu, należy w przyszły poniedziałek wziąć urlop.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Jeśli chcemy wypoczywać przez dziewięć dni - od 30 kwietnia do 8 maja - to urlop wypoczynkowy musi obejmować 2, 4, 5 i 6 dzień maja.

W związku, z tym że majówka rozpoczyna się w weekend, zyskujemy tylko jeden dodatkowy dzień wolnego, który nie liczy się do urlopu. 

1 maja. Czy należy się wolne za ten dzień?

1 maja to dzień ustawowo wolny od pracy i w tym roku wypada on w niedzielę. Pracodawca nie ma zatem obowiązku "oddać" nam dnia wolnego z tego tytułu. Z art. 130 § 2 Kodeksu pracy wynika, że pracownikowi należy się dodatkowy dzień wolny za święto, które wypada wyłącznie w sobotę. 

Sklepy w majówkę. Jak będą działać?

W niedzielę 1 maja  i we wtorek 3 maja wszystkie duże sklepy i sieci handlowe będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić tylko w osiedlowych sklepach, gdzie za ladą stanie właściciel. Otwarte pozostaną również stacje benzynowe, kawiarnie, restauracje, lodziarnie czy cukiernie. 

Poniedziałek 2 maja jest normalnym dniem pracy, nie obowiązuje wtedy zakaz handlu. Oznacza to, że zakupy będzie można tego dnia zrobić bez problemu o dowolnej godzinie.

Więcej o: