Rząd zabiera ulgę dla samotnych rodziców. Kwota wolna od podatku będzie niższa od tej obiecanej

Od 1 lipca w życie mają wejść zmiany podatkowe. Między innymi umożliwią rodzicom samodzielnie wychowującym dzieci wspólne rozliczenie się z dzieckiem. Jednak próg kwoty wolnej od podatku będzie o 15 tys. niższy niż zapowiadał to wcześniej rząd. Dodatkowo zostanie zniesiona wcześniej wprowadzona ulga.

22 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy ze zmianami, które mają być wprowadzone do Polskiego Ładu. Nowe zasady mają wejść w życie 1 lipca 2022 roku. W tym tygodniu Sejm ma zająć się projektem zmian podatkowych - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Reforma Polskiego Ładu po raz kolejny przyniesie straty dla samodzielnych rodziców

Po wprowadzeniu reformy podatkowej w 2022 roku, rodzice samodzielnie wychowujący dzieci stracili możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem. W zamian wprowadzono ulgę podatkową, w wysokości 1,5 tys. złotych, którą pod koniec roku rodzic miał móc odliczyć z podatku.

Od 1 lipca rodzice będą mogli ponownie rozliczać się z dzieckiem. Warto dodać, że w tej sytuacji jednak próg kwoty wolnej od podatku będzie niższy niż dla małżeństw, który wynosi 60 tys. złotych. Poza tym ponowne wprowadzenie możliwości rozliczenia się z dzieckiem zniesie wdrożoną na początku roku ulgę.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

- Otóż z 60 tys. zł kwoty wolnej będą mogli korzystać tylko ci rodzice, którzy wychowują dziecko z orzeczona niepełnosprawnością. W innym wypadku kwota wolna dla samotnego rodzica rozliczającego się z dzieckiem wyniesie 45 tys. zł - przekazał dziennikowi "Fakt" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego. Oznacza to, że kwota wolna od podatku dla samodzielnych rodziców będzie o 15 tys. niższa niż obiecywało to Ministerstwo Finansów.  

Polski Ład. Jakie zmiany czekają nas od 1 lipca? 

- Wszystkie zmiany są na korzyść podatnika. Nasze propozycje zostały przedyskutowane ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami, szczegółowo przeanalizowane, uzgodnione i przyjęte przez rząd - stwierdził w piątek wiceminister finansów Artur Soboń. 

Od pierwszego lipca ma zostać obniżony podatek PIT z 17 do 12 proc. Zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli odliczyć część składek zdrowotnych na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej oraz otrzymają możliwość ponownego wyboru sposobu rozliczania podatków w 2022 roku. Ma również zostać ujednolicony termin rocznego rozliczenia PIT (formularze: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38). Zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.

Więcej o: