Majówka 2022. Czy można palić grilla na balkonie? Musimy pamiętać o pewnej zasadzie

Nadchodząca majówka będzie idealną okazją do wspólnego biesiadowania w ogrodzie lub na balkonie. Wiele osób kojarzy ten majówkowy weekend z pierwszym grillem w gronie najbliższych. Często problem pojawia się, gdy chcemy urządzić go na balkonie. Czy urządzanie grilla na balkonie jest właściwie zgodne z prawem?

Grill na balkonie lub w ogrodzie jest jedną z przyjemniejszych rzeczy podczas ciepłych, wolnych dni, które możemy spędzić z przyjaciółmi czy z rodziną. Wiele osób ma jednak do dyspozycji jedynie balkon - co w takim wypadku można zrobić? W jaki sposób można cieszyć się grillem podczas nadchodzącej majówki i nie mieć żadnych problemów?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak szybko wyczyścić ruszt z grilla?

Majówka 2022. Grill na balkonie, ale bez ognia

Jeśli zależy nam na grillowaniu na balkonie, musimy zrezygnować z tradycyjnej metody. Na balkonach nie może znaleźć się "otwarty ogień". Takie zachowanie będzie potraktowane jako naruszenie przepisów ochrony przeciwpożarowej budynków. Informuje o tym paragraf. 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719). Zgodnie z nim zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

Pamiętajmy, że łatwo doprowadzić do pożaru, gdy klasyczny grill będzie używany właśnie na balkonie. Gdy tak się stanie, osoba, która doprowadziła do zdarzenia, może zostać oskarżona o popełnienie przestępstwa sprowadzenia katastrofy, o czym mówi art. 163 kodeksu karnego.

Twitter Musk Jak Twitter zarabia pieniądze? Musk wchodzi do stajni Augiasza

Majówka 2022. Jeśli grill na balkonie, to może elektryczny?

Tego typu urządzenie może być rozwiązaniem - musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu określonych zasad bezpieczeństwa również w tym wypadku. Korzystanie z tego typu grilla jest dozwolone przy zachowaniu wymaganych odległości od materiałów łatwopalnych oraz niedopuszczenie do powstania płomienia, który spowoduje zapalenie się materiałów jak również lokali sąsiednich. Art. 82 ust. 1 pkt 3 Kodeksu wykroczeń przewiduje również karę grzywny lub więzienia, jeśli użytkownik dopuści się niewłaściwej eksploatacji grilla elektrycznego.

Mieszkańcy bloków mogą więc skorzystać z grilla elektrycznego. Powinni jednak wziąć pod uwagę, czy nie cierpią na tym okoliczni mieszkańcy, którzy są zmuszeni mieć kontakt z niepożądanymi zapachami. Wszystko jednak w odpowiednich normach bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku może sprawić, że najbliższa majówka będzie wspaniałym czasem dla wszystkich.

Telewizja (zdjęcie ilustracyjne) DVB-T2/HEV. Od dziś zmiana w nadawaniu telewizji w tych regionach

Więcej o: