Kredyt hipoteczny przy dochodzie 8 tys. netto? Małe szanse na korzystną pożyczkę

Wzrost stóp procentowych znacząco wpłynął na rynek kredytów hipotecznych. Banki nie chcą ich udzielać, albo propozycje składane kredytobiorcom są niesatysfakcjonujące. W marcu przyznano o 27 proc. mniej kredytów niż rok temu. Część banków jest w stanie pożyczać jedynie niezwykle skąpe sumy mimo dobrej zdolności kredytowej.

W kwietniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe już po raz siódmy, a analitycy są zgodni, że należy spodziewać się kolejnych wzrostów już w najbliższy czwartek 5 maja. Eksperci przewidują, że Rada Polityki Pieniężnej znów podniesie stopy aż o 100 pb. Oczywiście prowadzi do to stanu, w którym raty kredytów wciąż rosną, a maleje zdolność kredytowa.  

Zobacz wideo Zandberg: W większości cywilizowanych krajów europejskich raty kredytów są stałe. W Polsce banki zaprosiły do kasyna

Kredyt hipoteczny. Banki rzadziej udzielają pożyczek 

Ceny mieszkań w przeliczeniu na metr kwadratowy od kilku miesięcy biją rekordy. W Gdyni od stycznia do marca odnotowano wzrost o ok. 11 proc. Podobnie we Wrocławiu, Warszawie czy Białymstoku. Dlatego Polacy decydują się na kredyt hipoteczny, który pozwoli im opłacić wysokie koszty zakupu nieruchomości. Aby otrzymać pożyczkę od banku, trzeba potwierdzić swoją zdolność kredytową na podstawie analizy sytuacji finansowej kredytobiorcy.  

Banki nie udzielają jednak kredytów tak chętnie jak przed laty. Według danych BIK, na które powołuje się money.pl, w marcu tego roku odnotowano spadek o ponad 27 proc. liczby przyznanych kredytów hipotecznych względem marca 2021 r. Wpływa na to m.in. ostrożne podejście banków do szacowania zdolności kredytowych.  

Kredyt hipoteczny. Który ma bank pożyczy najwięcej?

Według informacji portalu money.pl średnia wartość udzielonego kredytu hipotecznego w marcu 2022 r. wyniosła ponad 345 tys. zł i była wyższa o 12,2 proc. niż jeszcze rok temu. Portal przeprowadził również eksperyment. Zapytał największe polskie banki o to, jaki kredyt otrzyma 35-letnie małżeństwo z jednym dzieckiem, posiadające umowy o pracę na czas nieokreślony, z miesięcznym dochodem 8 300 zł netto, nieposiadający innych zobowiązań i z dobrą historią kredytową. Fikcyjne małżeństwo miałoby chcieć kupić mieszkanie w Warszawie i spłacać kredyt przez 25 lat, posiadając min. 20 proc. wkładu własnego. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Z informacji, jakie udało się uzyskać w wyniku tego eksperymentu, wynika, że najwięcej będzie w stanie zaoferować Bank Pocztowy - ponad 480 tys. zł kredytu, oraz Bank Millennium i Bank Pekao - około 455 tys. zł. Popularne banki, jak np. mBank, ING Bank Śląski czy PKO BP już poniżej 400 tys. zł. Najmniejszą pożyczkę były skłonne przyznać BOŚ Bank - poniżej 300 tys. zł oraz Citi Handlowy czy BNP Paribas - około 365 tys. zł.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kredyt hipoteczny. Komu przysługuje pożyczka?

Pożyczka zależy od wielu czynników, w tym zarobków, wkładu własnego, wartości nieruchomości czy ogólnej sytuacji finansowej. Dlatego tak dokładnie opisano ww. małżeństwo. Eksperyment portalu pokazał, że różnica w ocenie zdolności kredytowej przez różne banki może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.  Dlatego warto składać wnioski w kilku instytucjach. Różnica jest na tyle znacząca, że dla wielu Polaków może stanowić o "mieć, albo nie mieć" własnego mieszkania.  

Więcej o: