Raty rosną, co zrobić z kredytem hipotecznym? Na pytania w programie Q&A odpowie Marcin Iwuć

Inflacja rośnie, rosną więc stopy procentowe, a w efekcie miesięczne raty kredytów hipotecznych. Do tego premier Mateusz Morawiecki ogłosił pomysły na ulżenie kredytobiorcom. Czekać na rządowe rozwiązania? Zamieniać kredyt ze zmiennym oprocentowaniem na stałe? I czy jest w ogóle sens myśleć teraz o kupnie swojego mieszkania? Wysyłajcie swoje pytania na adres news_gazetapl@agora.pl. Zadamy je w czwartek 12 maja w programie Q&A, którego gościem będzie Marcin Iwuć.

Rada Polityki Pieniężnej w ubiegłym tygodniu ósmy miesiąc z rzędu podniosła stopy procentowe. Główna stopa wynosi teraz 5,25 proc. Kiedy stopy rosną, rosną też stawki WIBOR. A przytłaczająca większość kredytów hipotecznych ma oprocentowanie zmienne, które zależy m.in. od zmieniającej się w czasie stawki WIBOR (drugi jego element to stała marża, jej wysokość zapisana jest w umowie kredytowej). Zatem: gdy WIBOR rośnie, zwiększa się oprocentowanie kredytu, czyli rosną miesięczne raty. 

Konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego w WarszawieGlapiński: walka z inflacją w Polsce odbywa się w odpowiednim tempie

RPP podnosi stopy, a wyższy WIBOR podnosi raty kredytów

Stała stopa oprocentowania kredytów przed ryzykiem zmienności chroni. Czy jest teraz sens zamieniać swój kredyt na właśnie taki? Jak wyglądają oferty banków? A może najlepiej kredyt nadpłacać - czy czai się tutaj jakaś pułapka? Takie i podobne pytania zadamy Marcinowi Iwuciowi, ekspertowi ds. finansów osobistych i autorowi bloga Finanse Bardzo Osobiste. 

Obecnych kredytobiorców obciążają i wysokie raty i - jak wszystkich - wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli inflacja. Rząd ogłosił, że chce wspomóc spłacających pożyczki na zakup mieszkania i ogłosił, jak ta pomoc miałaby wyglądać. Z konferencji premiera Mateusza Morawieckiego dowiedzieliśmy się m.in. o planowanych wakacjach kredytowych dla wszystkich, które miałyby trwać nawet 8 miesięcy oraz zamianie wskaźnika WIBOR na jakiś inny (to mają ustalić banki, a jeśli to się nie powiedzie, rząd sugeruje stawkę POLONIA). Czy propozycje rządu to coś, na co warto liczyć i czy poprawią istotnie kondycję kredytobiorców?

Rząd zapowiada wsparcie dla kredytobiorcówRząd chce pomóc kredytobiorcom. Osiem miesięcy wakacji kredytowych

I wreszcie: co z tymi, którzy swojego mieszkania jeszcze nie mają, a bardzo chcieliby mieć lub z tymi, którzy obecną nieruchomość chcą na przykład zamienić na większą? Jak na nich patrzą teraz banki i jak dużo będą chciały pożyczyć? Czy sytuacja na rynku kredytów w niezbyt odległej przyszłości ma w ogóle szansę się poprawić?

Wysyłajcie swoje pytania na adres news_gazetapl@agora.pl. Zapraszamy do oglądania programu Q&A a najbliższy czwartek o godz. 12:00. 

Więcej o: