Łukoil przejmie aktywa Shella w Rosji. Ponad 400 stacji benzynowych i fabryka smarów

Shell domyka swoje całkowite wyjście z Rosji. Firma sprzeda swoje aktywa Łukoilowi, który przejmie ponad 400 stacji benzynowych oraz fabrykę smarów. Nie wiadomo jednak ile będzie warta cała transakcja.

Shell po inwazji Rosji na Ukrainę nie zerwał natychmiastowo współpracy z reżimem Władimira Putina. Co więcej, firma kupiła nawet rosyjską ropę w promocyjnej cenie. Ostatecznie jednak pod naporem krytyki, jej szefowie zdecydowali o całkowitym wycofaniu się z rosyjskiego rynku. 

Zobacz wideo Zandberg: Nie może być tak, że pieniądze z naszych portfeli finansują bomby, które spadają na głowy ukraińskich cywilów

Shell sprzedaje swoje rosyjskie aktywa Łukoilowi

Fabryka smarów i ponad 400 stacji benzynowych Shella w Rosji zostaną przejęte przez Łukoil - donosi holenderski dziennik "Algemeen Dagblad". Nie ujawniono kwoty transakcji. Zakłada się, że firma przejmie też 350 pracowników Shell Neft.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Zakup muszą zatwierdzić jeszcze krajowi regulatorzy. Shell planuje domknąć sprzedaż do końca roku. Firma zerwała również całkowicie współpracę z Gazpromem i tym samym wycofuje się również ze spółki Nord Stream 2. 

Łukoil zmienił prezesa po 30 latach 

Przejęcie stacji od Shella będzie pierwszą dużą transakcją w historii firmy, której nie będzie nadzorował Wagit Alekperow. Oligarcha był prezesem rosyjskiej spółki przez 30 lat, od 1993 roku, ale miesiąc temu zrezygnował.

W komunikacie firmy nie podano powodów rezygnacji Alekperowa. Łukoil szybko jednak potępił działania Rosji na Ukrainie i zaapelował o zakończenie wojny w Ukrainie. W samego zaś Alekperowa mocno uderzyły sankcje. Wcześniej oligarcha był 4. najbogatszym Rosjaninem. Forbes szacował jego majątek na 24,9 mld dolarów. Obecnie notowany jest na 10. miejscu. 

Łukoil to drugi największy dostawca ropy naftowej, który odpowiada za 2 proc. jej światowej produkcji. Firma ma największą sieć dystrybucji paliwa na całym świecie. 

Więcej o: