Duży wzrost zainteresowania wsparciem dla kredytobiorców. Marcin Iwuć wyjaśnia warunki

Przez kilka lat było znikome, w ostatnich tygodniach wystrzeliło. Zainteresowanie państwowym (choć nie nowym, jak można by było wnioskować z niedawnych konferencji prasowych) programem wsparcia dla kredytobiorców wyraźnie wzrosło. Kto może się o takie wsparcie ubiegać? Wyjaśniał to Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych.

Stopy procentowe rosną, a z nimi oprocentowanie kredytów hipotecznych. Obecnych kredytobiorców obciążają i wysokie raty i - jak wszystkich - wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli inflacja.

Rząd ogłosił, że chce wspomóc spłacających pożyczki na zakup mieszkania i pokazał, jak ta pomoc miałaby wyglądać. Z konferencji Mateusza Morawieckiego dowiedzieliśmy się m.in. o planowanych wakacjach kredytowych dla wszystkich, które miałyby trwać nawet osiem miesięcy oraz zamianie wskaźnika WIBOR na jakiś inny (mają go ustalić banki, a jeśli to się nie powiedzie, rząd sugeruje stawkę POLONIA).

Wsparcie dla kredytobiorców. Kto może skorzystać?

Premier mówił tez o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. To jednak nie jest nowy pomysł, funkcjonuje od kilku lat, teraz ma zostać powiększony. Zasady przyznawania wsparcia będą takie same jak dotąd. Jakie i w jaki sposób działa Fundusz? Wyjaśniał to w programie Q&A Marcin Iwuć, ekonomista i autor bloga Finanse Bardzo Osobiste. Zobacz krótki materiał wideo:

Zobacz wideo Jakie warunki musimy spełnić, aby liczyć na rządową pomoc w spłacie kredytu?

Zgodnie z propozycją rządu, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma zostać zwiększony z obecnych 600 mln zł o 2 mld zł w tym i 2 mld zł w przyszłym roku. Środki w dyspozycji Funduszu pochodzą z wpłat dokonywanych przez banki. To rozwiązanie, jak i dwa nowe - wakacje kredytowe i zastąpienie stawki WIBOR innym wskaźnikiem - skierowano do konsultacji społecznych. Przewidywana jest naprawdę szybka ścieżka procedowania legislacyjnego. Zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müller, projektem w nadchodzącym tygodniu ma zająć się rząd, a do Sejmu ma on trafić na następnym posiedzeniu, planowanym na 25 i 26 maja. Projekt miałby wejść w życie 1 lipca. 

Całą rozmowę z Marcinem Iwuciem można obejrzeć pod poniższym linkiem:

Raty rosną, co zrobić z kredytem hipotecznym? Na pytania w programie Q&A odpowie Marcin Iwuć."Bank oferuje stałe oproc. 8,05 proc. na 5 lat. Brać?" Q&A o kredytach

Coraz więcej chętnych na pieniądze z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Jak wyjaśniał niedawno Mikołaj Fidziński w artykule na Gazeta.pl, choć dotąd zainteresowanie Funduszem było nieduże, w ostatnim czasie widać odbicie. W 2016 roku podpisano jak na razie najwięcej umów -  481, o łącznej wartości 10,7 mln zł. Ale jeśli tempo z początku tego roku się utrzyma, ten poziom może zostać pobity. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 r. podpisano 195 umów na kwotę ponad 10,7 mln zł (więcej niż w rekordowym 2016 r.), a dodając dane z pierwszych 11 dni kwietnia, liczba ta rośnie do 274 umów o wartości niespełna 15,4 mln zł. 

embed

Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym tekście: 

.Fundusz Wsparcia Kredytobiorców wspiera coraz częściej. 2 tys. na ratę

Na początku maja o dane poprosił też BGK "Dziennik Gazeta Prawna" (te doniesienia przytaczał na Twitterze cytowany przez Marcina Iwucia Tomasz Narkun). Z doniesień gazety wynika, że od początku stycznia do 9 maja zawarto umowy ws. czasowego przejęcia przez Fundusz spłaty kredytów o wartości prawie 36,5 mln zł. W latach 2016-2021 FWK wsparł kredyty o wartości łącznie 37,7 mln zł.

Więcej o: