Bon turystyczny - gdzie można go wykorzystać? Powstała specjalna mapa, czas jest do końca września

Bon turystyczny można wykorzystać w obiektach turystycznych na terenie całej Polski. Bon to 500 zł na każde dziecko (lub 1000 zł w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności). Jak z niego skorzystać i które obiekty honorują bony? Można to łatwo sprawdzić na specjalnej mapie.

Bon turystyczny na wakacje można wykorzystać najpóźniej do 30 września 2022 roku. Można go wykorzystać nad morzem lub w górach podczas wycieczek szkolnych czy obozów. Warunek jest jeden - bon można zrealizować tylko na terenie Polski.

Bon turystyczny. Jak aktywować? Gdzie go wykorzystać? [MAPA MIEJSC]

Bon turystyczny można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon jest generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który zostanie wysłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W systemie PUE ZUS należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bonem turystycznym zapłacimy m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Świadczenie można wykorzystać na imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego, a także za kolonię, "zieloną szkolę", wycieczkę czy obóz. Obiekty turystyczne, które honorują bon turystyczny, zostały umieszczone na mapie. Można ją sprawdzić pod TYM adresem.

Bon turystyczny - to nawet 1000 zł na dziecko. Kto może otrzymać świadczenie?

Bon turystyczny jest przeznaczony dla rodziców przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Na każde z dzieci przypada 500 zł - oznacza to, że wysokość bonu jest uzależniona od liczby dzieci, które znajdują się w rodzinie i nie skończyły jeszcze osiemnastu lat. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje mu 1000 zł.

"Podobnie jak w programie 'Rodzina 500 Plus', bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?
Więcej o: