Emerytury rolnicze. Od połowy czerwca nowe zasady. "Mogą liczyć też na waloryzacje"

Emerytury rolnicze od połowy czerwca będą obowiązywać na nowych zasadach. Osoby wchodzące w wiek emerytalny nie będą już musiały przekazywać gospodarstw, by móc pobierać świadczenie. To jednak nie koniec zmian. Dzięki zmianie ustawy rolnicy będą mogli też dorabiać do emerytury, co nie było dotychczas możliwe.

Rolnicy, którzy wejdą w wiek emerytalny, nie będą musieli przekazywać swoich gospodarstw, aby pobierać świadczenia z KRUS. To główne założenia zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przepisy wejdą w życie od 15 czerwca. W tym miesiącu odbędzie się też pierwsza wypłata świadczeń na nowych zasadach.

Zobacz wideo Dlaczego piłkarze tak dużo zarabiają?

Emerytury rolnicze na nowych zasadach. "Realizacja pewnej sprawiedliwości dziejowej"

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślał, że zmiana umożliwi dostęp do emerytur i rent rolniczych dla około 30 tysięcy osób. Do tej pory musieli oni przekazywać lub sprzedawać swoje gospodarstwa:

- To jest realizacja pewnej sprawiedliwości dziejowej. Emeryci ubezpieczeni w powszechnym systemie emerytalnym - w ZUS-ie - mogli i mogą dorabiać sobie do emerytury. Rolnicy dotąd takiej możliwości nie mieli, teraz pojawi się taka możliwość. To było działanie oczekiwane, na wielu spotkaniami z rolnikami i związkami rolniczymi ten temat podejmowaliśmy - wskazywał wiceszef rządu.

Więcej informacji na temat emerytury znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury i renty rolnicze. Łatwiejszy dostęp do turnusów

- Zmiana ustawy przewiduje też łatwiejszy dostęp do turnusów rehabilitacyjnych dla rencistów i emerytów rolniczych. Świadczeniobiorcy ubezpieczeni w KRUS mogą liczyć też na waloryzacje swoich uposażeń - dodała prezeska Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Aleksandra Hadzik. Chodzi o podwyżkę o 1 procent za każdy rok odbytej służby wojskowej.

- Szacujemy, że zmiana ta może wpłynąć na uposażenia około 30 tysięcy osób. Obecnie, osobom urodzonym po 1948 roku nie uwzględnia się do emerytury rolniczej okresu innych ubezpieczeń społecznych, w tym służby wojskowej. Od połowy czerwca to się zmieni - zapowiedziała szefowa KRUS-u.

Pierwsze świadczenia na nowych zasadach KRUS wypłaci rolnikom 25 czerwca. Ubezpieczonych w Kasie jest około miliona rolników.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: