Rolnicy, którzy wejdą w wiek emerytalny, nie będą musieli przekazywać swoich gospodarstw, aby pobierać świadczenia z KRUS. To główne założenia zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przepisy wejdą w życie od 15 czerwca. W tym miesiącu odbędzie się też pierwsza wypłata świadczeń na nowych zasadach.
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślał, że zmiana umożliwi dostęp do emerytur i rent rolniczych dla około 30 tysięcy osób. Do tej pory musieli oni przekazywać lub sprzedawać swoje gospodarstwa:
- To jest realizacja pewnej sprawiedliwości dziejowej. Emeryci ubezpieczeni w powszechnym systemie emerytalnym - w ZUS-ie - mogli i mogą dorabiać sobie do emerytury. Rolnicy dotąd takiej możliwości nie mieli, teraz pojawi się taka możliwość. To było działanie oczekiwane, na wielu spotkaniami z rolnikami i związkami rolniczymi ten temat podejmowaliśmy - wskazywał wiceszef rządu.
Więcej informacji na temat emerytury znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
- Zmiana ustawy przewiduje też łatwiejszy dostęp do turnusów rehabilitacyjnych dla rencistów i emerytów rolniczych. Świadczeniobiorcy ubezpieczeni w KRUS mogą liczyć też na waloryzacje swoich uposażeń - dodała prezeska Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Aleksandra Hadzik. Chodzi o podwyżkę o 1 procent za każdy rok odbytej służby wojskowej.
- Szacujemy, że zmiana ta może wpłynąć na uposażenia około 30 tysięcy osób. Obecnie, osobom urodzonym po 1948 roku nie uwzględnia się do emerytury rolniczej okresu innych ubezpieczeń społecznych, w tym służby wojskowej. Od połowy czerwca to się zmieni - zapowiedziała szefowa KRUS-u.
Pierwsze świadczenia na nowych zasadach KRUS wypłaci rolnikom 25 czerwca. Ubezpieczonych w Kasie jest około miliona rolników.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.