Stopy procentowe znowu w górę. Jest decyzja RPP. To już dziewiąta podwyżka z rzędu

Stopy procentowe znów idą w górę - zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu. Referencyjna stopa NBP rośnie do 6 proc., tj. o 75 punktów bazowych (0,75 punktu procentowego).

75 punktów bazowych, czyli 0,75 punktu procentowego - o tyle Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe w Polsce na środowym posiedzeniu. Od czwartku 9 czerwca referencyjna stopa procentowa NBP będzie wynosiła wobec tego 6 proc. To najwyższy poziom od 2008 r.

Zobacz wideo Co najlepiej zrobić teraz z kredytem? Czy nadpłacać raty? [Q&A]
  • Więcej o inflacji przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Stopy procentowe w górę - nie było zaskoczenia

RPP podnosi stopy procentowe w Polsce od października 2021 r. co miesiąc na każdym posiedzeniu. Wcześniej przez blisko półtora roku referencyjna stopa NBP była na poziomie zaledwie 0,10 proc. 

Dziewiąta podwyżka stóp z rzędu w czerwcu br. absolutnie nie jest zaskoczeniem. Analitycy nie spodziewali się innej decyzji. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej raczej nie mają wątpliwości, że nie przyszedł jeszcze czas na zakończenie cyklu podwyżek stóp.

Podczas majowej konferencji prasowej prezes NBP (i przewodniczący RPP) Adam Glapiński zapowiadał, że Rada Polityki Pieniężnej będzie dalej podnosić stopy procentowe "aż uzyska pewność, że inflacja trwale się obniża". - To będzie jeszcze długi i bolesny proces - mówił Glapiński. 

Zdaniem części ekonomistów, jest szansa, że inflacja w Polsce osiągnie swój szczyt w wakacje i cykl podwyżek stóp może zakończyć się np. we wrześniu (przy czym w sierpniu nie odbędzie się decyzyjne posiedzenie RPP). 

Jednocześnie podczas majowej konferencji prasowej Glapiński zapowiadał, że gdy inflacja będzie się obniżać, to także stopy będą obniżane. - Kredytobiorcy powinni o tym pamiętać - mówi szef polskiego banku centralnego. Dodawał, że ma nadzieję, iż stopy zaczną być obniżane pod koniec 2023 r.

Co prezes NBP będzie miał do powiedzenia na czerwcowej konferencji prasowej? O tym dowiemy się już w czwartek 9 czerwca. Konferencja rozpocznie się o godzinie 15:00.

Stopy procentowe w górę, ale czy RPP uda się zbić inflację?

Podwyżki stóp przez RPP mają oczywiście na celu walkę z inflacją. Z drugiej strony, część członków Rady wskazuje rząd jak sabotażystę w tym trudzie.

Rada Polityki Pieniężnej od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe. Rząd w tym samym czasie natomiast robi wszystko, żeby ta inflacja rosła dalej i jeszcze tłumaczy ludziom, że to, co robi, ma tę inflację obniżać. Jest dokładnie odwrotnie. Wszystkie instrumenty, które do tej pory wdrożono, były instrumentami, które podwyższały inflację

- mówił w połowie maja w RMF FM członek RPP Ludwik Kotecki.

Najnowszym kontrowersyjnym działaniem będzie przegłosowanie wakacji kredytowych dla bardzo szerokiej grupy kredytobiorców. Dojdzie do tego zapewne w czwartek 9 czerwca. Rozwiązanie budzi sprzeciw nie tylko banków, ale także m.in. przedstawicieli NBP i KNF. Przekonują oni, że wsparcie powinno być kierowane wyłącznie do kredytobiorców w najtrudniejszym położeniu. 

Stopy procentowe rosną, raty kredytów też

Podwyżki stóp przez RPP podnoszą oczywiście raty kredytów. Najbardziej cierpią ci kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty niedawno, np. rok czy półtora temu. Przykładowo, rata kredytu na 30 lat na 500 tys. zł zaciągniętego w styczniu 2021 r. (przy oprocentowaniu marża 2 proc. + WIBOR 3M) początkowo wynosiła ok. 1900 zł. Przy dzisiejszym WIBOR-ze jest już dwukrotnie wyższa (ok. 3860 zł). 

Kolejne podwyżki stóp jeszcze wywindują raty. Obecnie kontrakty FRA (Forward Rate Agreement), które można traktować jako prognozę inwestorów co do przyszłej wysokości stawek WIBOR wskazują, że za trzy miesiące WIBOR 3M może wynosić nawet ok. 7,7 proc., a za pół roku 7,9 proc. Dla modelowego kredytu z przykładu powyżej oznaczałoby to skok raty jeszcze do poziomu ok. 4200 zł. 

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: