8, 10, 15 zł za litr? Skąd drożyzna na stacjach? Były prezes paliwowego giganta w "Studiu Biznes"

Czy benzyna może kosztować 15 zł za litr? Czarną prognozę przedstawił niedawno jeden z ekonomistów. Łukasz Kijek o możliwość spełnienia tej wizji spyta eksperta. W programie "Studio Biznes" tajemnice wysokich cen paliw rozwiąże
Zobacz wideo "Studio Biznes" o cenach paliwa i wakacjach pod znakiem zapytania

Ceny benzyny na stacjach benzynowych biją rekordy. Za litr bezołowiowej PB95 w wielu miejsach kraju trzeba zapłacić już ponad 8 zł, cena benzyny Pb-98 oscyluje wokół dziewięciu złotych. Media obiegły już zdjęcia pylonów, które mają być - zdaniem opozycji - dowodem na to, że Orlen szykuje się do jeszcze wyższych cen.

Benzyna po 10 zł? A może po 15? "Studio Biznes" pyta byłego prezesa Lotosu

Czy benzyna będzie kosztować 10 zł? A może jeszcze więcej. Jeden z ekspertów podał bowiem wyższą wartość. - Jeśli ziści się czarny scenariusz, cena za litr paliwa może poszybować nawet do 15 zł za litr - powiedział ekonomista Marek Zuber. 

Jak dalece możliwe jest spełnienie czarnych scenariuszy? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes" wyjątkowego gościa. Tajniki rynku paliw zdradzi Paweł Olechnowicz, były prezes Lotos. Wyjaśni, dlaczego paliwo jest tak drogie, zdradzi też, ile Orlen może zarabiać na sprzedaży paliwa. Gość programu spróbuje też znaleźć odpowiedź na pytanie na sens o fuzję Lotosu i Orlenu. W praktyce pierwsza ze spółek musi bowiem pozbyć się stacji benzynowych.  Posłuchaj fragmentu rozmowy.

Wakacje z lotniczym paraliżem? Ekspert wyjaśnia

Wysokie ceny paliwa, inflacja oraz trwająca ponad dwa lata epidemia COVID-19 mogą przynieść jeszcze jeden skutek. Paraliż na lotniskach. Linie lotnicze i porty nie zdołały jeszcze bowiem odbudować kadry zwolnionej w wyniku pandemii COVID-19.

O tym, czy Polacy i Europejczycy znów zatęsknili za lataniem, Łukasz Kijek spyta swojego gościa. Paweł Kunz, ekspert podróżniczy, wyjaśni, skąd się biorą korki na lotniskach, jak się ma branża lotnicza po pandemii, gdzie najczęściej latamy i dlaczego jest tak drogo?

W programie nie zabraknie też stałych punktów takich jak Top Tech. Będzie też o sporcie. Dominik Wardzichowski Sport.pl i Dominik Senkowski Sport.pl porozmawiają o Idze Świątek. W jakiej jest formie i jak ostatnie zwycięstwa wpłynęły na stan jej konta? Zapraszamy na stronę główną Gazeta.pl o godz. 12.00. 

Więcej o: