NBP: Rekordowa wpłata do budżetu państwa. Mateusz Morawiecki będzie bardzo zadowolony

Narodowy Bank Polski wypracował w 2021 roku rekordowy zysk. Wyniósł on prawie 11 mld zł. Znaczną część tej kwoty bank przekazał już do budżetu państwa. W minionych latach wpłaty były znacznie niższe.

Premier Mateusz Morawiecki i ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska mają spore powody do zadowolenia. Narodowy Bank Polski poinformował o rekordowej wpłacie, jakiej dokonał do budżetu państwa. Zgodnie z przepisami NBP przekazuje bowiem 95 proc. swojego zysku za dany rok. 

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

NBP z rekordową wpłatą do budżetu 

Za rok 2021 kwota ta wyniosła ponad 10,42 mld zł - czytamy w oficjalnym komunikacie banku centralnego. Odpis na fundusz rezerwowy NBP - pozostałe 5 proc. rocznego zysku - wynosi 0,54 mld zł. Oznacza to, że za cały ubiegły rok zysk NBP roku wyniósł ponad 10,9 mld zł. 

Tegoroczna wpłata jest znacząco wyższa od zeszłorocznej. W 2021 roku NBP przekazał bowiem do budżetu nieco ponad 8,8 mld zł. Rok wcześniej było to 7,8 mld zł. 

Wyniki NBP znacznie lepsze od zakładanych w budżecie

Środki, które Narodowy Bank Polski przekazał, są znacząco wyższe od zaplanowanych w budżecie. Zgodnie z założeniami przewidywana wpłata wynieść miała zaledwie 844,5 mln zł. Podobnie było w zeszłym roku, gdy w ramach wpłaty z NBP przewidziano ok. 1,3 mld zł. 

Prezes banku centralnego do 30 kwietnia roku następnego po roku obrotowym przedstawia roczne sprawozdanie finansowe NBP Radzie Ministrów. Następnie dochodzi do zatwierdzenia dokumentu. Do 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego NBP 95 proc. rocznego zysku podlega odprowadzeniu do budżetu państwa.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: