Oprocentowanie WIBOR powyżej 7 proc. To najwięcej od 18 lat. A raty szybują

Oprocentowanie WIBOR 6M przekroczyło barierę 7 punktów, co oznacza znacznie wyższe raty kredytów. Tak wysokich rat nie płaciliśmy od 18 lat. Co to oznacza w praktyce?

WIBOR przekraczający 7 proc. to znacznie wyższe raty kredytów. Podwyżka o 1 punkt procentowy w praktyce oznacza znacznie wyższe raty - na przykład dla kredytu na 300 tys. miesięczne raty będą wyższe o ponad 200 pln.

Zobacz wideo Czy to dobry moment, by przewalutować kredyt z franka? [Q&A]

Wywiady Sroczyńskiego. Co to jest WIBOR?Wywiady Sroczyńskiego. Co to jest WIBOR? Nikt nie wie.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

WIBOR powyżej 7 proc. Eksperci: Będzie więcej

Rada Polityki pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych, czyli 0,75 punktu procentowego. Ta decyzja spowodowała, że od czwartku 9 czerwca referencyjna stopa procentowa NBP wynosi wobec tego 6 proc. Tak wysoka nie była od 18 lat, a to najpewniej jeszcze nie koniec podwyżek. 

Po ogłoszeniu podwyżek oprocentowanie WIBOR 6M wzrosło, przebijając granicę 7 punktów procentowych - 15 czerwca stawka wynosi dokładnie 7,05 proc.

Portal money.pl wyjaśnia, co ta zmiana oznacza dla zwykłych kredytobiorców.

"Zakładając, że do wyliczania rat kredytów banki brały obecne oprocentowanie w NBP (6 proc.), rata w kredycie zaciągniętym na 300 tys. zł na 25 lat z marżą 2 proc. wynosiłaby około 2315 zł, a przy kredytach ze stawką WIBOR 6M (7 proc.) jest ponad 200 zł wyższa" - wyjaśniają eksperci.

Im wyższy kredyt, tym większa różnica i większa podwyżka rat.

"Gdy do spłaty zostaje jeszcze 500 tys. zł, aktualna rata z WIBOR 6M powinna wynosić około 4,2 tys. zł, a przy 700 tys. zł jest to już prawie 5,9 tys. zł" - czytamy.

Na Twitterze pojawiło się wiele opinii ekonomistów, omawiających decyzję NBP.

"Jeśli ktoś w najbliższym czasie będzie miał aktualizację oprocentowania, to może się spodziewać raty w okolicy nieco ponad 2500 zł. Gwałtownie wciąż spada też zdolność kredytowa dla kredytu, gdzie zostało 300 000 zł kapitału do spłaty, 25 lat" - pisał ekonomista Rafał Mundry.

Niestety, specjaliści nie mają dla kredytobiorców dobrych wiadomości. Raty dalej będą rosły - to jeszcze nie koniec podwyżek.

WIBOR. W lipcu za kredyty zapłacimy jeszcze więcej

"Spodziewamy się kolejnej podwyżki w lipcu - prawdopodobnie będzie to ostatnia taka decyzja. W efekcie RPP zakończy cykl na poziomie 6,5 proc." - zapowiedział na Twitterze Polski Instytut Ekonomiczny.

Znacznie mniejszy optymizm przejawił natomiast prof. Witold Orłowski, który na antenie TVN24 mówił, że "w najlepszym razie jesteśmy w połowie podwyżek. Stopy procentowe mogą pójść w górę nawet o 10-15 proc. jeżeli rząd straci kontrolę nad inflacją". Ostatnia decyzja RPP to już dziewiąta podwyżka stopy procentowej z rzędu.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: