Szantaż energetyczny Rosji. Mateusz Morawiecki: Chcemy zwiększyć wydobycie węgla

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas trwającego szczytu członków Unii Europejskiej, że Polska chce zwiększyć wydobycie węgla krajowego w reakcji na szantaż energetyczny Rosji. Szefowie rządów innych państw również rozpoczynają wdrażanie pakietów, które mają zapobiec kryzysowi energetycznemu.

Premier zapowiedział zmiany w wydobyciu węgla przed rozpoczęciem drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Jednym z tematów podczas spotkania szefów rządów ma być kryzys energetyczny i wstrzymywanie przez Rosję dostaw gazu.

Mateusz Morawiecki mówił o konieczności wypracowania rozwiązań na poziomie unijnym. - Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Lepiej dzisiaj myśleć o mechanizmach ogólnoeuropejskich, które pozwolą zapobiec szantażowi gazowemu i szantażowi energetycznemu - stwierdził szef rządu.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie Gazeta.pl

Podkreślił, że na szczycie zamierza mówić o ponownym uruchomieniu energetyki węglowej. - Są kraje takie jak Niemcy, Austria, a nawet Holandia, które na zasadzie planów awaryjnych wracają do energetyki węglowej. My utrzymaliśmy naszą energetykę węglową, chcemy zwiększyć wydobycie węgla krajowego. Jest to konieczne z perspektywy zabezpieczenia na zimę, na jesień - wyjaśnił premier.

Życie bez rosyjskiego gazu. Niemcy wprowadzą szkodliwy dla środowiska pakiet dostaw energii

Podczas piątkowego panelu przywódcy państw Unii Europejskiej będą dyskutować o tym, jak poradzić sobie bez rosyjskiego gazu. Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck ostrzegł, że jeśli dostawy rosyjskie utrzymają się na tak niskim poziomie, jak obecnie, to niektóre gałęzie przemysłu będą musiały zostać zamknięte.

Habeck mówił tuż przed szczytem, że zmniejszanie rosyjskich dostaw gazu do jego kraju za pośrednictwem gazociągu Nord Stream to atak ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina. Wicekanclerz dodał, że Niemczech mają do czynienia z nowym wymiarem konfliktu z Rosją, a redukcja dostaw gazu to "gospodarczy atak na nas". Zdaniem Habecka, którego cytuje "Deutsche Welle" Putin wykorzystuje energię jak broń.

Zobacz wideo Jak przygotować się na zimę? "Ważna jest efektywność energetyczna"

Polityk ocenił, że zamiarem Putina jest wywołanie w Niemczech i Europie strachu przed stratami materialnymi, aby na końcu rozgorzała debata nad ustępstwami wobec Putina w sprawie wojny przeciwko Ukrainie.

Jak informuje "DW" Habeck podczas przemówienia w Dzień Przemysłu przedstawił pakiet działań, które mają na celu obniżenie zużycia gazu przez przemysł. Wśród planów jest m.in. produkcja energii elektrycznej poprzez szkodliwe dla środowiska spalanie węgla. Polityk partii Zielonych stwierdził, że jest to konieczne, aby zapewnić odpowiednie zapełnienie magazynów z gazem przed sezonem zimowym.

Według "Die Welt" niemiecki rząd przygotowuje się do ogłoszenia stanu alarmowego przewidzianego w narodowym planie awaryjnym dotyczącym zaopatrzenia w gaz.

Szczyt państw UE w Brukseli. Dyskusja na temat rozwiązań w zakresie dostaw gazu

Włoskie media donosiły w piątek, że Rzym wezwał przywódców Unii Europejskiej do ponownego zebrania się na wyjątkowe spotkanie. Tematem debaty miałoby być omówienie możliwego pułapu cenowego gazu na który naciska premier Mario Draghi. Spotkanie to miałoby odbyć się w połowie lipca.

W piątek liderzy państw UE będą wzywać władzę wykonawczą sojuszu do opracowania rozwiązań w zakresie dostaw energii.

Więcej o: