Fundusze dla Polski zagrożone. Wiceszefowa KE: ustawa Dudy nie spełnia reguł z kamieni milowych

- Ustawa prezydenta Dudy nie wypełnia zasad z kamieni milowych KPO - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Zapowiedziała, że jeśli to się nie zmieni, Polska nie zobaczy pieniędzy z Funduszu Odbudowy.
Ustawa prezydenta Dudy nie wypełnia zasad z kamieni milowych KPO. Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami. Jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w postaci prawnie wiążących przepisach dotyczących sądownictwa - odpowiadających warunkom z kamieni milowych - nie wypłacimy pieniędzy

- powiedziała w czwartek wiceprzewodnicząca KE, Vera Jourova, w odpowiedzi na pytanie eurodeputowanego Daniela Freunda. Dodała, że jedynie powtarza to, co wcześniej mówiła szefowa KE Ursula von der Leyen.

Na czym polega ustawa Dudy ws. Izby Dyscyplinarnej?

Ustawę o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego została już podpisana przez prezydenta Dudę w czerwcu br. Likwiduje ona Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i zastępuje ją organem działających na innych zasadach - Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.

Jak mówiła w Warszawie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na początku czerwca, środki z KPO zostaną wypłacone wtedy, gdy Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zlikwidowana, decyzje wydane przez Izbę zostaną wycofane, a sędziowie zyskają możliwość rewizji postepowań. Do 2023 roku wszyscy sędziowie usunięci z zawodu według obecnie obowiązującego prawa mają zyskać możliwość powrotu do pracy. 

Zobacz wideo KPO zostało zaakceptowane i co dalej?
  • Więcej o Krajowym Planie Odbudowy przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Ile Polska ma dostać z KPO?

W ramach Krajowego Planu Odbudowy łącznie Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro - 23,9 mld w postaci dotacji i 34,2 mld w pożyczkach. Podstawą wypłat środków będzie realizacja kamieni milowych i tzw. wskaźników dla reform i projektów inwestycyjnych.

Najważniejszymi wymogami stawianymi przez KE jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (która ma zostać wkrótce zrealizowana po przyjęciu prezydenckiego projektu ustawy w tej sprawie) i przywrócenie do pracy sędziów odsuniętych przez ten twór. Ale kamieni milowych jest dużo więcej, to też m.in. pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych, podwyższenie efektywnego wieku emerytalnego czy tarcza prawna dla przedsiębiorców.

Środki z KPO należy rozliczyć do 2026 r. 

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: