Polska kupi 32 śmigłowce za 8,25 mld zł. Błaszczak: Odpowiedź na sytuację międzynarodową

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w piątek umowę na zakup 32 śmigłowców AW149. Transakcja opiewa na 8,25 mld złotych. - W ramach kontraktu mamy także zamówiony pakiet logistyczny i pakiet szkoleniowy łącznie z symulatorami - szef MON.

Wojska lądowe dostaną nowe śmigłowce. W piątek w fabryce w Świdniku wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę, na podstawie której nasza armia zostanie wyposażona w maszyny AW149 produkowane w świdnickim zakładzie będącym częścią grupy Leonardo.

Zobacz wideo Bayraktar to przyjaciel ukraińskich żołnierzy. Użycie dronów w wojnie budzi jednak etyczne wątpliwości

Zakup helikopterów w reakcji na wojnę w Ukrainie

Błaszczak podkreślił, że kontrakt to "odpowiedź na bieżącą sytuację międzynarodową" i wojnę za naszą wschodnią granicą. Dodał, że polskie władze podjęły decyzję, żeby skokowo przyspieszyć proces wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesną broń.

Przykładem tych działań jest śmigłowiec AW149, który służy i będzie służyć w Wojsku Polskim do transportu żołnierzy, wsparcia z powietrza, operacji ewakuacyjnych i operacji poszukiwawczych. To śmigłowiec, który zamówiliśmy w wersji silnie uzbrojonej

- wyjaśnił.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Helikoptery AW149 trafią do polskiej armii w przyszłym roku

Szef MON dodał, że pierwsze maszyny trafią na wyposażenie lotnictwa wojsk lądowych już w przyszłym roku.

Kontrakt opiewa na kwotę 8 miliardów 250 milionów złotych, dotyczy 32 śmigłowców AW149, a więc dwóch eskadr śmigłowców. W ramach kontraktu mamy także zamówiony pakiet logistyczny i pakiet szkoleniowy łącznie z symulatorami

- powiedział Błaszczak.

Pociski przeciwpancerne przeznaczone do śmigłowca będzie integrowała świdnicka fabryka. Śmigłowiec AW149 to wielozadaniowa maszyna przystosowana do zadań w dzień i w nocy. Jest obsługiwana przez dwóch pilotów, a na pokład może zabrać 19 pasażerów. AW149 ma zasięg ponad 900 kilometrów i prędkość przelotową ponad 300 kilometrów na godzinę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: