Wakacje w czasach inflacji. 40 proc. Polaków może wydać na urlop mniej niż rok temu

52 proc. Polaków planuje tego lata dłuższy wyjazd na wakacje, ale aż 40 proc. ma mniejszy budżet na letni wypoczynek, niż jeszcze w zeszłym roku. Jak wyglądają polskie wakacje w czasach rekordowej inflacji?

Wysoka inflacja i drożyzna wpływają na to, jak Polacy w tym roku planują spędzić wakacje. Mimo wysokich cen 52 proc. badanych deklaruje, że planuje dłuższy urlop. Jednocześnie 40 proc. osób pytanych przez ankieterów Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przyznała, że na tegoroczny wypoczynek ma mniejszy budżet niż rok temu. 

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Wakacje 2022. Jak Polacy planują urlop w dobie inflacji? 

60 proc. badanych na urlop przeznacza pieniądze z oszczędności. Co trzeci Polak w tym roku z dłuższych wakacji rezygnuje, ze względu na brak pieniędzy. To znaczy wzrost. W zeszłym roku z tego samego powodu letni urlop odpuściło sobie 19 proc. badanych. 

Wakacje (zdjęcie ilustracyjne)Bon turystyczny 2022. Nawet 1000 zł na dziecko. Coraz mniej czasu

Zła sytuacja materialna jest najczęstszą przyczyną wymienianą przez respondentów jako powód zostania w domu w te wakacje. 

Wakacje 2022. Polacy jadą na urlop, ale będą oszczędzać

- Finansami uzasadniło brak planów aż 44 proc. osób. Kolejnym istotnym powodem jest konieczność oszczędzania wynikająca z niepewności jutra, na co wskazało niemal 20 proc. respondentów - mówił BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. Co ciekawe, 10 proc. badanych stwierdziło, że rezygnuje z urlopu, ze względu na niesprzyjającą atmosferę. 

75 proc. ankietowanych wspominało o wzrostach cen energii, inflacji i trwającej wojnie - wszystkie te czynniki miały wpłynąć na ich plany urlopowe. Aż 75 proc. badanych urlop spędzi w Polsce. 

Upał (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na wakacje 2022. Prognozy na lipiec i sierpień to głównie upały

Badanie Quality Watch przeprowadzono metodą CAW wśród Polaków w wieku 18 plus, na 1055-osobowej próbie reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć i wielkość miejsca zamieszkania. Badanie prowadzono w dniach 3-6 czerwca 2022 r. Wyniki ankiety opublikował polsatnews.pl za PAP.

Tegoroczne wakacje z pewnością nie będą należały do najtańszych. Drożej będzie zarówno nad morzem, jak i w górach. Według raportu "Wakacje Polaków w trudnych czasach" opracowanego dla Związku Banków Polskich tygodniowy pobyt dla pary w Świnoujściu to wydatek rzędu 3366 zł, w przypadku pary z dwójką dzieci, to natomiast koszt w wysokości 4244 zł. 

W ubiegłym roku ceny były niższe i wynosiły odpowiednio 1900 i 2200 zł. Oznacza to wydatek większy o 1466 zł - kiedy jedziemy sami lub 2024 zł, gdy zabieramy dzieci. Więcej na ten temat w materiale:

WakacjeDrożyzna od Bałtyku do Tatr. W kraju droższe nawet o 2 tys. zł

Na wysoki koszt wakacyjnych wyjazdów składa się m.in. drogie paliwo. "Biorąc pod uwagę sytuację na hurtowym rynku paliw, można zakładać, że na początku wakacji ceny oleju napędowego przeskoczą notowania benzyny 95-oktanowej i zbliżą się do poziomu 8 zł za litr paliwa" - wskazywał portal e-petrol.pl w ubiegłym tygodniu. 

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: