Glapiński skomentuje w piątek podwyżkę stóp procentowych. Czy to koniec serii? Eksperci prognozują

W piątek wchodzi w życie decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych. Niektórzy eksperci prognozują, że mogła być to ostatnia podwyżka. O 15.00 wystąpienie będzie miał Adam Glapiński, przewodniczący RPP oraz prezes NBP.

Decyzja Rady z czwartku oznacza, że podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wzrosła do poziomu 6,5 procent.

Więcej o powodach wczorajszej decyzji Rady powie dziś jej przewodniczący i prezes NBP Adam Glapiński. Konferencja prezesa banku centralnego jest zaplanowana na godz. 15:00.

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta

Eksperci o stopach procentowych

Analityk firmy doradczej Expander Jarosław Sadowski powiedział, że trwający od dziesięciu miesięcy cykl podwyżek odczuwają osoby spłacające kredyty hipoteczne, ale też ci, którzy dopiero planują zakup lub budowę nieruchomości. Wyjaśnił, że wzrost stóp wiąże się ze spadkiem zdolności kredytowej.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Z gospodarki napływają ostatnio niekorzystne dane, wskazujące na możliwość wystąpienia recesji, ale szczyt inflacji jest jeszcze przed nami, w najbliższych miesiącach ceny nadal będą rosnąć - pisze Paweł Majtkowski, analityk eToro.

Maksymalny poziom inflacji wyniesie 17-18 proc., choć może być wyższy w razie nowych problemów z dostawami ropy i gazu w Europie. Mimo podwyżek oficjalnych stóp realna stop procentowa w Polsce (stopa procentowa minus inflacja) cały czas spada i wynosi obecnie -7,87 proc.

- dodaje Majtkowski.

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

Eksperci nie są zgodni co do kolejnych podwyżek. - To nie koniec zacieśniania polityki monetarnej. Trzeba spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych - ocenia w rozmowie z Gazetą.pl prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Podobne zdanie ma analityk Ebury Roman Ziruk. Jego zdaniem kolejnych podwyżek możemy się spodziewać po wakacjach - mówi dla RMF FM. Dodaje, że trudno, póki co określić kiedy zakończy się cyk zacieśniania polityki pieniężnej.

Paweł Majtkowski z eToro podkreśla, że na kolejnym spotkaniu RPP nie będzie decydowało o podwyższeniu stóp. Stanie się to dopiero 7 września. Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan jest zdania, że lipcowa podwyżka może być tą ostatnią. "To powinna być ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym roku. Decydujące będą najbliższe odczyty danych dotyczących przemysłu, rynku pracy, handlu zagranicznego oraz w mniejszym stopniu inflacji, która ponownie prawdopodobnie odnotuje rekordowy wzrost" - komentuje ekspert. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: