Regulowane ceny węgla stały się faktem. Andrzej Duda podpisał ustawę. "To nie będzie pieniądz dawany do ręki"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustala maksymalną cenę - 966 złotych i 60 groszy - za tonę węgla dla odbiorców indywidualnych oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

W związku z wysokimi cenami węgla rząd zdecydował się wprowadzić dopłaty do zakupu surowca. We wtorek 12 lipca Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie. Prezydent podpisał też nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze i niektórych innych ustaw.

Zobacz wideo Zabraknie węgla na zimę? Derski: Myślę, że tak

Regulowane ceny węgla weszły w życie. Andrzej Duda podpisał ustawę

Dokument o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych wprowadza mechanizm rekompensat dla firm sprzedających gospodarstwom domowym paliwa stałe, czyli węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85 procent węgla kamiennego, wydobyte lub wyprodukowane w Polsce albo sprowadzone do kraju od 16 kwietnia do 31 grudnia tego roku. Związane jest to z wprowadzeniem tego dnia embarga na rosyjski węgiel. Przepisy mają wejść w życie w ciągu 14 dni od złożenia przez prezydenta podpisu pod ustawą. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wsparcie jest przeznaczone dla gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków:

  • kocioł na paliwo stałe,
  • kominek,
  • kozę,
  • ogrzewacz powietrza,
  • trzon kuchenny,
  • piecokuchnię,
  • kuchnię węglową,
  • piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem.

Dopłaty do węgla. Jak skorzystać?

- To nie będzie pieniądz dawany do ręki. W praktyce to będzie tak, że przychodzi pan do składu węgla, który przystąpił do programu, przekazuje zaświadczenie i to daje prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie do trzech ton - tłumaczyła w czerwcu ministerka klimatu i środowiska.

Każde gospodarstwo lub spółdzielnia będą mogły kupić do trzech ton węgla w regulowanej cenie 996,60 zł. 

Przedsiębiorcy otrzymają rekompensaty za sprzedaż węgla po niższych cenach z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie. Dopłata wyniesie do 1073,13 zł za tonę sprzedanego paliwa dla jednego gospodarstwa. Na cały program Skarb Państwa przeznaczy 3 mld zł. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: