Unijne prognozy wskazują, że Polska będzie miała w tym roku jeden z najlepszych wyników i razem z Węgrami zajmie czwarte miejsce. Najlepiej wypada Portugalia ze wzrostem gospodarczym na poziomie 6,5 procent PKB. Następnie są Słowenia oraz Irlandia.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Komisja opublikowała dziś także dane dotyczące inflacji i tu też zrewidowała swoje przewidywania. Według najnowszych szacunków inflacja ma wynieść w tym roku w Polsce 12,2 procent. To o sześć dziesiątych punktu procentowego więcej niż przewidywania majowe. Najwyższa ma być w Litwie i Estonii - 17 procent. Podobnie jak w prognozach majowych także i teraz Komisja szacuje, że ceny będą rosły najszybciej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Jeśli chodzi o przewidywania dla całej Unii, to w krótkiej charakterystyce eksperci napisali, że wojna Rosji na Ukrainie pogarsza perspektywy i nadal negatywnie wpływa na europejską gospodarkę, kierując ją na tory niższego wzrostu i wyższej inflacji. W tym roku PKB wspólnoty wzrośnie o 2,7 procent. Inflacja ma osiągnąć najwyższy poziom w historii i wynieść 8,3 procent.
Eksperci Narodowego Banku Polskiego spodziewają się w nadchodzących kilku kwartałach spowolnienia gospodarczego oraz spadającej inflacji. Tak wynika z opublikowanego we wtorek (12 lipca) przez NBP raportu o inflacji i wzroście gospodarczym.
Piotr Szpunar z Narodowego Banku Polskiego powiedział, że oczekiwane spowolnienie gospodarcze jest trendem światowym. Dodał, że perspektywy światowej gospodarki pogarszają między innymi wysokie ceny surowców, drożejąca produkcja i rosnąca inflacja, która pogarsza nastroje konsumentów.
Jacek Kotłowski z NBP stwierdził, że malejąca - ale nadal wysoka inflacja - będzie skutkiem między innymi wysokich cen energii i żywności. Jest to związane między innymi z faktem, że Rosja i Ukraina są znaczącymi eksporterami żywności oraz nawozów.
W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o pół punktu procentowego. Podejmując tę decyzję członkowie Rady znali treść przygotowanego przez NBP raportu.