Waloryzacja emerytury. Złe informacje dla seniorów. Jest projekt rządu. Ile wzrosną świadczenia?

Rząd przedstawił projekt waloryzacji rent i emerytur na przyszły rok. Ich wysokość wzrośnie o ustawowe minimum. Rada Dialogu Społecznego nie osiągnęła porozumienia w tej materii. To złe informacje dla seniorów, ponieważ związkowcy apelowali o zwiększenie wskaźnika waloryzacji przeszło dwukrotnie. O ile wzrosną emerytury w 2023 roku?
Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Rada Dialogu Społecznego od kilku tygodni próbowała wypracować porozumienie ws. waloryzacji rent i emerytur. Związkowcy postulowali podniesienie wskaźnika waloryzacji do 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Kompromisu nie udało się wypracować, wiec rząd złożył swój projekt w tej sprawie. 

Waloryzacja emerytury. Ile wyniesie w 2023 roku?

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie waloryzacji rent i emerytury pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji w środę. Rząd nie zwiększył kwoty waloryzacji i pozostał przy ustawowym minimum, które wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

To i tak oznacza rekordową waloryzację, ze względu na wysoką inflację. Rząd pierwotnie proponował, by emerytury wzrosły o 9,6 proc. Biorąc jednak pod uwagę dane gospodarcze, można szykować się na 13-14-procentową waloryzację. Fakt.pl  na przykład prognozuje, że będzie to 14,2 proc. W tym roku emerytury podniesiono o 7 proc., wzrost jest więc zauważalnie większy. 

W przypadku minimalnej emerytury i przy założeniu waloryzacji na poziomie 14 proc. świadczenie wzrosłoby z 1388,44 zł do 1525,82 zł. Różnica wyniosłaby w takim wypadku nieco ponad 187 zł.  

ZUS przeciwko dwukrotnej waloryzacji

Opozycja proponuje wprowadzenie dwukrotnej waloryzacji emerytur w 2023 roku ze względu na wysoką i postępującą inflację. Prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska uważa jednak, że pod względem bezpieczeństwa Funduszu Emerytalnego lepsze są 13. i 14. emerytura.

Waloryzacja świadczeń jest trwałym instrumentem. W tym roku była ona wysoka i wynosiła 7 proc., co wiąże się z zaciągnięciem na trwałe zobowiązania w wysokości kilkunastu miliardów złotych. Tym samym będą rosły zobowiązania w kolejnych latach na wypłaty świadczeń emerytalnych

 - mówiła Gertruda Uścińska. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: