Siódmy pakiet sankcji już w środę. Unia zgodziła się m.in. na zakaz importu rosyjskiego złota

Unia Europejska w środę ma przedstawić kolejny pakiet sankcji. Na liście znajdzie się m.in. zakaz importu rosyjskiego złota. - Ważne, że kolejne, unijne sankcje wobec Rosji są w uzgodnieniach, ale muszą być bardziej precyzyjne - mówił w Brukseli minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Zbigniew Rau po spotkaniu z szefami dyplomacji unijnych krajów podkreślił, że Polsce zależy na tym, by kwestia sankcji była stale podnoszona, choć wolałaby, żeby te propozycje były bardziej ambitne.

Nigdy nie będziemy zadowoleni z tego, bo zawsze widzimy szersze możliwości zastosowania tych sankcji

- powiedział minister Rau.

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Rau: Sankcje nie są celem samym w sobie

- Bo przecież sankcje nie są celem samym w sobie, ale przede wszystkim mają doprowadzić do tego, żeby zatrzymać tę agresję, żeby Rosja zrozumiała, że nie jest w stanie w tej wojnie zwyciężyć, a zatem nie można dalej bezkarnie zabijać cywilów i kontynuować wojny, dla której nie ma żadnego usprawiedliwienia - oświadczył szef polskiego MSZ.

Zbigniew Rau relacjonując obrady, powiedział, że Polskę postawiono dziś za przykład dobrego przygotowania unijnych pakietów sankcji wobec Rosji. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

- Po pierwsze jesteśmy koncepcyjnie przygotowani, więc śledzimy dość precyzyjnie to, co już udało się w poszczególnych transzach uchwalić, później patrzymy, jak należy to kontynuować, gdzie na przykład pozostają luki, które powinny być zamknięte. No i zawsze jesteśmy przygotowani na to, żeby wskazać nowe obszary sankcji - powiedział Zbigniew Rau.

Teraz, jak mówił minister, Polska podkreśla, że restrykcjami powinny być obejmowane kolejne rosyjskie firmy, które bezpośrednio pracują na potrzeby agresji na Ukrainę i są niejako produkcyjnie odpowiedzialne za tę agresję.

Siódmy pakiet sankcji już w środę

Najnowszy pakiet sankcji, który unijne kraje mają zaakceptować w środę, przewiduje między innymi zakaz importu rosyjskiego złota, zakaz eksportu kolejnych produktów wysokiej technologii oraz produktów z sektora chemicznego i farmaceutycznego podwójnego zastosowania - cywilnego i wojskowego. Ponadto kolejnych ponad 50 osób i firm ma być wpisanych na "czarną listę", co będzie oznaczało zamrożenie aktywów w Europie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: