Piotr Aleksander Naimski urodził się 2 lutego 1951 w Warszawie. Przez lata był nauczycielem akademickim oraz działaczem opozycji w okresie PRL. W latach 2005–2007 pełnił funkcję wiceministra gospodarki, a także był posłem na Sejm VII i VIII kadencji. Od 2015 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Funkcje te Naimski pełnił przez lat, do lipca 2022 roku.
Piotr Naimski z wykształcenia jest biochemikiem. Na oficjalnej rządowej stronie możemy przeczytać, że to absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat z nauk przyrodniczych obronił w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. W latach 1981-1984 zatrudniony był w New York University Medical School. W latach 2003-2009 pełnił funkcje prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Studiów Politycznych Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu.
Od czasu młodości był zaangażowany politycznie. W 1975 roku uczestniczył w protestach przeciwko zmianom w konstytucji. Po wydarzeniach czerwcowych w 1976 roku zaangażował się w organizowanie pomocy dla represjonowanych robotników Radomia i Ursusa.
Naimski zasiadał również w radzie programowej Ośrodka Badań Społecznych Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" oraz był współorganizatorem Komitetu Pomocy "Solidarności" w Nowym Jorku. W tamtym czasie nawiązał bliską współpracę z Antonim Macierewiczem m.in. w "Czarnej Jedynce", co pozwoliło mu później wejść do polityki.
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- Gdyby nie było Piotra Naimskiego, nie byłoby naszego zwycięstwa w 1989 roku, ani nie byłoby później odzyskania niepodległości, które się teraz realizuje - mówił w 2019 roku w spocie ministra Piotra Naimskiego były szef MON Antoni Macierewicz, cytowany przez "Rzeczpospolitą". Naimski kandydował wtedy do Sejmu z listy PiS w Warszawie.
Przed laty Antoni Macierewicz po objęciu stanowiska ministra spraw wewnętrznych powołał go na podsekretarza stanu MSW. Funkcje tę pełnił od 8 stycznia do 1 lutego 1992, a od 1 lutego do 5 czerwca 1992 został szefem Urzędu Ochrony Państwa. W latach 1999-2001 pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa w rządzie premiera Jerzego Buzka.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Polityczną karierę kontynuował również w latach późniejszych, a jego odpowiedzialność została przekierowana w stronę energetyki. Od 23 listopada 2005 do 5 listopada 2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki odpowiedzialnym za bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych do Polski. Trzy lata później, w roku 2008, został doradcą szefa Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i członkiem Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W 2011 roku w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski jako bezpartyjny kandydat z listy Prawa i Sprawiedliwości. W roku 2015 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Od 2015 roku Piotr Naimski jako pełnomocnik rządu zajmował się m.in. nadzorowaniem budowy rurociągu Baltic Pipe. To system gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę o przepustowości 10 mld metrów sześciennych rocznie, który ma zostać uruchomiony w październiku tego roku.
"Śmiem twierdzić, że zbudowanie tego połączenia Polski z norweskimi złożami gazu jest jednym z ważniejszych sukcesów politycznych i ekonomicznych osiągniętych przez nasz kraj w minionym trzydziestoleciu" - stwierdził Naimski we wpisie w mediach społecznościowych, w którym ogłosił swoją dymisji.
Naimski nadzorował również plany budowy elektrowni jądrowej.
"Nie ukrywam, że odczuwam satysfakcję z tego, co udało nam się razem dokonać. Mam nadzieję, że projekty przez nas prowadzone, a będące jeszcze w realizacji, na czele z budową elektrowni atomowej, będą równie konsekwentnie realizowane już bez mojego udziału" - zaznaczył na koniec komunikatu.