Ceny węgla, paliw i pelletu - czwartek 21.07. Tanieje benzyna, ale węgiel kosztuje już 300 dol. i drożeje

Rynkowe notowania cen węgla w czwartek 21 lipca. Cena węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) wzrosła znów do poziomu ok. 300 dolarów za tonę. Średnie ceny paliw lekko się obniżyły. Z kolei za tonę pelletu w sklepach należy zapłacić od 2330 zł do 2730 zł.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Ceny węgla - czwartek 21.07.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie miesiąca cena spadła, jednak wciąż daleko jej do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Według aktualnego wskaźnika cen, w czwartek 21 lipca 2022 r. w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić już 301.10 dolara za tonę. W przeliczeniu na polską walutę - wg. obecnego kursu - jest to 1436,44 za 1000 kg węgla.

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu.

Na stronie PGG cena węgla waha się od 710,94 zł do 1045 zł za 750-1000 kg. Najtańszy z nich to Orzech Sośnica i Groszek Sośnica (710,94 zł za tonę), a najdroższy - Pieklorz Ekogroszek - kosztuje 1045 zł za tonę.

Rząd pracuje nad kolejną ustawą, która ma uregulować kwestię dodatku węglowego. Aktualny plan, przyjęty na posiedzeniu 19 lipca, przewiduje, że uprawnieni do dodatku otrzymają zapomogę w wysokości 3000 zł. W praktyce środków nie trzeba będzie jednak wydawać na węgiel. Potwierdził rzecznik resortu środowiska, co spotkało się krytyką ekspertów. Dawid Czopek w rozmowie z Gazeta.pl powiedział, że "to się nazywa dodatek węglowy, ale dla mnie to jest dodatek socjalny".

Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach. Dodatek będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. Rząd nie przewiduje wprowadzenia kryterium dochodowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Ceny paliw - czwartek 21.07.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w Polsce to:

  • PB95 - 7,30 zł;
  • PB98 - 8,02 zł;
  • ON - 7,54 zł;
  • ON+ - 7,52 zł;
  • LPG - 3,35 zł.

Porównując ceny ze środą 20 lipca benzyna PB95 potaniała o 5 grosze względem wtorku, tak jak PB98, które jest tańsze także o 5 groszy. Olej napędowy potaniał średnio o 1 grosz, a ON+ o 3 grosze. Cena autogazu potaniała za to o 2 grosze. 

PKN Orlen, Lotos oraz BP wprowadziły rabat na paliwo, który obowiązuje do końca wakacji. Każdy uczestnik promocji może otrzymać 30 groszy rabatu na litrze benzyny lub oleju napędowego w ramach trzech tankowań do 50 litrów miesięcznie. Każdego miesiąca będzie więc można kupić łącznie 150 litrów paliwa w promocji. Aby skorzystać z rabatu, należy pobrać i zainstalować aplikację wybranej stacji benzynowej. Do akcji obniżek cen dołączyła też Moya, która oferuje zakup tańszego paliwa bez aplikacji i miesięcznego limitu.

Ceny pelletu - czwartek 21.07.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Jakie są ceny pelletu w sklepach? Pellet można kupić w workach pakowanych po 15 kg. W środę 20 lipca w Castoramie ceny za tonę wahają się od 2330 zł do 2660 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić od 2330 zł do 2730 zł za tonę. Natomiast w Obi znajdziemy pellet za 2670 zł.

Więcej o: