Od kiedy można składać wniosek o dodatek węglowy? Pieniędzy nie trzeba wydać na węgiel

Dodatek węglowy to 3 tysiące złotych, o które ubiegać się może każde gospodarstwo domowe ogrzewane przez paliwa stałe. Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek do urzędu w zamieszkiwanej miejscowości. Od kiedy można składać wnioski? Wyjaśniamy.

Rząd pracuje nad kolejną ustawą, która ma uregulować kwestię dodatku węglowego. Aktualny plan, przyjęty na posiedzeniu 19 lipca, przewiduje, że uprawnieni do dodatku otrzymają zapomogę w wysokości 3000 zł. W praktyce środków nie trzeba będzie jednak wydawać na węgiel. Potwierdził to rzecznik resortu środowiska, co spotkało się krytyką ekspertów. Dawid Czopek w rozmowie z Gazeta.pl powiedział, że "to się nazywa dodatek węglowy", ale dla dla niego jest to "dodatek socjalny".

Zobacz wideo Zabraknie węgla na zimę? Derski: Myślę, że tak

Dodatek węglowy. Jak złożyć wniosek?

Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach. Dodatek będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. Rząd nie przewiduje wprowadzenia kryterium dochodowego.  

Wniosek należy złożyć do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta lub miejscowości, w której zamieszkuje wnioskodawca ubiegający się o dodatek. Można to zrobić zarówno na piśmie jak i drogą elektroniczną przez system ePUAP.  

O tym jak powinien wyglądać poprawnie wypełniony wniosek pisaliśmy w poniższym artykule >>>> 

Dodatek węglowy. Od kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy?

Ustawa o dodatku węglowym wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu. Od tego momentu rozpocznie się nabór wniosków o dodatek węglowy. Prawdopodobnie nowe przepisy wejdą w życie już w przyszłym miesiącu. Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada 2022 roku. Po tym terminie nie będą już rozpatrywane.  

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Przypominamy, że aby otrzymać dodatek węglowy, należy wpisać swoje gospodarstwo domowe do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.    

Więcej o: