Dodatek do węgla. Od kiedy obowiązuje? Jakie zasady? Kto może otrzymać wsparcie?

Dodatek węglowy zastąpił regulowane ceny węgla, które rządzący zapowiadali od kilku tygodni. Kto może skorzystać ze świadczenia? Kiedy zostanie wypłacone? Jakie zasady obowiązuje dodatek węglowy?

Od wielu tygodni Polska mierzy się z problemami z dostępnością węgla. Związane jest to z embargiem na rosyjski węgiel, który od lat zasilał nasz rynek. Rządzący dwoją się i troją, by deficyty uzupełnić dostawami z innych krajów, m.in. z Kolumbii, USA, ale także z Azji. 

Problemy z dostępnością wywindowały ceny. W krótkim czasie tona węgla podrożała w skupach z 1 do 3 tys. złotych. Rządzący zapowiedzieli więc wsparcie obywateli. Początkowo miała być to regulowana cena węgla i jednocześnie pokrycie różnicy przedsiębiorcy. Ostatecznie jednak zdecydowano się przyznać po 3 tys. zł dodatku węglowego. 

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Dodatek węglowy. Jakie zasady? Kto może skorzystać?

Dodatek węglowy to jednorazowa wypłata. Jak się okazuje, w ustawie nie przewidziano kontroli wydatków. Osoby uprawnione do dodatku otrzymają po prostu jednorazowe świadczenie, które mogą spożytkować w dowolny sposób. W ten sposób rząd chce zrekompensować wyższe ceny surowca, niekoniecznie dopłacając bezpośrednio do jego zakupu

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dla kogo przeznaczony jest dodatek węglowy? Mogą na niego liczyć gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom paliwem stałym czyli:

  • węglem kamiennym, 
  • brykietem, 
  • pelletem zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Rząd sprawdzi to w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wpisać należało się do niej do 1 lipca. Jeśli ktoś nie zarejestrował do tego terminu rodzaju ogrzewania w swoim domu, niekoniecznie musi pożegnać się z dodatkiem węglowym. 

Do rejestru ogrzewania wciąż można się zgłosić, mówił minister rozwoju Waldemar Buda. - Czekamy na zapominalskich. Do końca wakacji czekamy bardzo spokojnie. Mniej spokojnie będziemy czekać od września - mówił polityk. 

Wniosek o dodatek węglowy. Do kiedy?

Wniosek będzie można wypełnić elektroniczne i standardowo. Wersję papierową należy dostarczyć do urzędu gminy. We wniosku należy zgłosić wszystkich domowników, by dodatek nie został bezprawnie przyznany dwa razy osobom, które mieszkają w tym samym budynku. 

We wniosku należy wskazać numer konta, na który zostanie przelany dodatek węglowy. Ponadto należy podać informację na temat źródła ciepła i podpisać oświadczenie, że zostało zgłoszone do CEEB. Rząd nie przewiduje wprowadzenia kryterium dochodowego.  

Ustawa o dodatku węglowym wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu. Od tego momentu rozpocznie się nabór wniosków o dodatek węglowy. Prawdopodobnie nowe przepisy wejdą w życie już w przyszłym miesiącu. Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada 2022 roku. Po tym terminie nie będą już rozpatrywane.  

Więcej o: