Wakacje kredytowe Santander. Jak złożyć wniosek? Gdzie to zrobić? [INSTRUKCJA]

Wakacje kredytowe pozwolą nieco odetchnąć kredytobiorcom, którzy zmagają się z rosnącymi ratami w związku z podniesieniem stóp procentowych. Od 29 lipca banki umożliwiają składanie wniosków. Jak zawiesić spłatę kredytu hipotecznego w Santanderze?

Wakacje kredytowe mają odciążyć osoby, które spłacają zadłużenia za zakup mieszkania. Żeby skorzystać z takiej możliwości, trzeba złożyć wniosek. Jednak, jeśli chcemy zawiesić kredyt hipoteczny, musimy spełnić kilka warunków. Co muszą zrobić osoby, które kredyt mają w banku Santander?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat

Santander. Wakacje kredytowe. Jak z nich skorzystać?

Osoby, które kredyt hipoteczny zaciągnęły w Santanderze od 29 lipca mogą składać wnioski o wakacje kredytowe - czyli tymczasowe zawieszenie spłaty. Wniosek powinien zostać złożony najpóźniej do dnia płatności danej raty ustalonej w harmonogramie spłat kredytu - jeśli np. płatność rat ustaloną mamy na 20 sierpnia, to właśnie do 20 sierpnia mamy czas na złożenie wniosku.

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Kredytobiorcy banku Santander wnioski o zawieszenie spłat zadłużenia mogą składać w oddziałach banków oraz w bankowości Santander Internet. Aby to zrobić, należy wejść w zakładkę "Twoje sprawy", następnie wybieramy "kredyt hipoteczny". Po zapytaniu o rodzaj sprawy wybieramy opcję "zawieś spłatę kredytu". Składamy wniosek i wypełniamy dokument. 

Jak przekazała pani Agnieszka, czytelniczka Gazeta.pl: "W Santander Bank złożenie wniosku możliwe jest tylko na miesiąc sierpień, brak jest opcji złożenia na kolejne miesiące, a bank dodatkowo zastrzega że będzie udostępniał kolejne wnioski co miesiąc" - czytamy w przesłanym mailu.

Co istotne, podczas okresu zawieszenia spłaty nie są naliczane odsetki. Z wakacji kredytowych, trwających 1 lub 2 miesiące (czyli obejmujących 1 lub 2 raty) możemy skorzystać III i IV kwartale 2022. Dodatkowo, w 2023 roku można zawiesić spłatę na jeden miesiąc w każdym kwartale - czyli łącznie nie zapłacimy czterech rat. Maksymalny łączny okres zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego nie może przekraczać 8 miesięcy.

Co się dzieje z ratami, których nie płacimy podczas wakacji kredytowych?

Korzystając z wakacji kredytowych po prostu przedłużamy okres spłaty kredytu - raty, których nie zapłacimy w terminie ustalonym w harmonogramie, będziemy musieli zapłacić później, a okres spłaty kredytu zostanie przez bank wydłużony.

Wakacje nie obejmują składek na ubezpieczenie kredytu - trzeba zabezpieczyć na nie środki na swoim koncie.

Kto może się ubiegać o zawieszenie spłaty kredytu w ramach wakacji kredytowych?

W banku Santander oferta wakacji kredytowych jest przeznaczona dla osób, które zawarły umowę kredytową przed 1 lipca 2022, a zakończenie umowy przypada po 31 grudnia 2022. Dodatkowo:

  • kredyt musi być w złotówkach,
  • kredyt nie jest kredytem denominowanym lub indeksowanym do waluty obcej,
  • celem umowy o kredyt hipoteczny było zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
  • wniosek można złożyć tylko do jednej umowy kredytowej - nawet jeśli pozostałe zadłużenia są w innych bankach.

******************

A co z pozostałymi bankami? O tym, na jakich zasadach można wnioskować o wakacje kredytowe w PKO BP, ING, Pekao SA, mBanku, BNP, Millennium i Aliorze, pisaliśmy w tym artykule:

Więcej o: