Wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim. Jak złożyć wniosek? [PORADNIK]

Wakacje kredytowe weszły w życie. Kto może się o nie ubiegać? Jak złożyć wniosek w ING Banku Śląskim? Co należy w nim uwzględnić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym materiale.

Wakacje kredytowe mają zapewnić ulgę kredytobiorcom, którzy coraz trudniej radzą sobie z podwyżkami rat spowodowanymi wzrostem stóp procentowych. Ustawa o tym rozwiązaniu została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w połowie lipca. Przepisy weszły natomiast w życie w piątek 29 lipca. Przypomnijmy, wakacje kredytowe istnieją w systemie prawnym od lat. Wprowadzona ustawa czasowo rozszerzyła możliwość skorzystania z nich na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt hipoteczny w złotówkach. 

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta

Wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim. Kto i ile razy może skorzystać?

Wakacje kredytowe to nic innego niż zawieszenie spłaty kredytu. Można to zrobić w przypadku jednego kredytu hipotecznego (gotówkowy i inwestycyjny nie wchodzą w grę). Jeśli mamy więcej zobowiązań wobec banków, musimy wybrać więc jeden z nich.

Co ważne, kredyt hipoteczny musi być na własne potrzeby mieszkaniowe. Wakacje nie obejmują kredytów, które zostały wzięte na mieszkanie pod wynajem lub inwestycyjne. Spłatę raty zawiesić można:

  • od 1 sierpnia do 30 września 2022 roku - na 2 miesiące;
  • od 1 października do 31 grudnia 2022 roku - na 2 miesiące;
  • od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku - na 1 dowolny miesiąc w każdym kwartale 

- czytamy na stronie internetowej ING Banku Śląskiego

Więcej informacji na temat wakacji kredytowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim. Jak złożyć wniosek?

Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć w Moim ING, gdzie jest on dostępny od piątku 29 lipca. Bank przypomina, że należy mieć pełnomocnictwo współkredytobiorców.

Osoby, które nie mają dostępu lub nie korzystają z Mojego ING, mogą złożyć wniosek w najbliższej placówce bankowej. 

W przypadku niektórych banków każdy okres zawieszenia wymaga odrębnego wniosku - w ING jednak zawiesić kredyt można przy pomocy jednego wniosku. Jeśli chcemy więc skorzystać ze wszystkich możliwych okresów, wniosek należy złożyć osiem razy. Co ważne, nie można zrobić tego z wyprzedzeniem.

"Wniosek na kolejny miesiąc złożysz dopiero po terminie płatności raty w bieżącym miesiącu, np. jeśli chcesz zawiesić ratę płatną w listopadzie, wniosek złożysz dopiero po terminie płatności raty z października" - wskazuje bank. Terminy na spłatę rat są przedłużane bez żadnych dodatkowych odsetek. 

We wniosku o wakacje kredytowe należy uwzględnić:

  • dane osobowe klienta, 
  • dane kredytu, którego raty chcemy zawiesić, 
  • informację o okresie lub okresach zawieszenia spłaty kredytu
  • oświadczenie o tym, że wniosek dotyczy nieruchomości, która zaspokaja własne potrzeby mieszkaniowe. 

A co z pozostałymi bankami? O tym, na jakich zasadach można wnioskować o wakacje kredytowe w PKO BP, Santanderze, Pekao SA, mBanku, BNP, Millennium i Aliorze, pisaliśmy w tym artykule:

Więcej o: