Ceny węgla, paliw i pelletu środa 27.07. Węgiel na giełdzie wystrzelił i się nie zatrzymuje

Rynkowe notowania cen węgla w środę 27 lipca. Cena węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) skoczyła do 347 dolarów za tonę. Średnie ceny paliw utrzymują stabilną cenę. Z kolei za tonę pelletu w sklepach należy zapłacić od 2330 zł do 2730 zł.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Ceny węgla - środa 27.07.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie miesiąca cena spadła, jednak wciąż daleko jej do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Według aktualnego wskaźnika cen, w środę 27 lipca 2022 r. w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 347,65 dolara za tonę. To więcej o 23,65 dolara niż wczoraj. W przeliczeniu na polską walutę - wg. obecnego kursu - jest to 1629,35 zł za 1000 kg węgla. 

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu.

Na stronie PGG cena węgla waha się od 710,94 zł do 1045 zł za 750-1000 kg. Najtańszy z nich to Orzech Sośnica i Groszek Sośnica (710,94 zł za tonę), a najdroższy - Pieklorz Ekogroszek - kosztuje 1045 zł za tonę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Ceny węgla w Polsce. Dodatek węglowy

22 lipca Sejm przyjął ustawę, która ma uregulować kwestię dodatku węglowego. Przewiduje ona, że uprawnieni do dodatku otrzymają zapomogę w wysokości 3000 zł. W praktyce środków nie trzeba będzie jednak wydawać na węgiel. Potwierdził rzecznik resortu środowiska, co spotkało się krytyką ekspertów. Dawid Czopek w rozmowie z Gazeta.pl powiedział, że "to się nazywa dodatek węglowy, ale dla mnie to jest dodatek socjalny". 

Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach. Dodatek będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. Rząd nie przewiduje wprowadzenia kryterium dochodowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw - środa 27.07.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w Polsce to:

  • PB95 - 7,24 zł;
  • PB98 - 7,81 zł;
  • ON - 7,49 zł;
  • ON+ - 7,71 zł;
  • LPG - 3,30 zł.

Ceny paliw między wtorkiem a środą praktycznie się nie zmieniły. PB98 potaniało o dwa grosze, a autogaz zdrożał o jeden grosz. Pozostałe paliwa (PB95, ON, ON+) kosztują średnio dokładnie tyle samo, co wczoraj.

PKN Orlen, Lotos oraz BP wprowadziły rabat na paliwo, który obowiązuje do końca wakacji. Każdy uczestnik promocji może otrzymać 30 groszy rabatu na litrze benzyny lub oleju napędowego w ramach trzech tankowań do 50 litrów miesięcznie. Każdego miesiąca będzie więc można kupić łącznie 150 litrów paliwa w promocji. Aby skorzystać z rabatu, należy pobrać i zainstalować aplikację wybranej stacji benzynowej. Do akcji obniżek cen dołączyła też Moya, która oferuje zakup tańszego paliwa bez aplikacji i miesięcznego limitu.

Ceny pelletu - środa 27.07.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Jakie są ceny pelletu w sklepach? Pellet można kupić w workach pakowanych po 15 kg. W środę 27 lipca w Castoramie ceny za tonę wahają się od 2330 zł do 2660 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić od 2330 zł do 2730 zł za tonę. Natomiast w Obi znajdziemy pellet za 2670 zł.

Więcej o: