Ministerstwo Finansów chwali się nadwyżką w budżecie. Eksperci mieli wcześniej zastrzeżenia

Ministerstwo Finansów chwali się kolejną nadwyżką budżetu. Od początku 2022 roku to już ponad 27 mld zł. Parę dni wcześniej NIK przedstawił analizę wykonania budżetu za 2021 rok, która jednak nie była zbyt korzystna dla władzy.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od stycznia do czerwca 2022 roku nadwyżka budżetowa wyniosła 27,7 mld zł. Dochody wyniosły 263,3 mld, a wydatki 235,9 mld zł. 

Zobacz wideo Prof. Belka: Po stronie budżetowej wydaje się, że nie ma piekła, szastamy pieniędzmi

Nadwyżka w budżecie państwa

Resort finansów przekazał, że względem analogicznego okresu ubiegłego roku, dochody budżetu był wyższe o 29,7 mld zł. Dochody podatkowe natomiast były wyższe o 31 mld zł:

  • z podatku VAT były wyższe o 9,1 proc. r/r (tj. ok. 9,2 mld zł),
  • z podatku PIT były wyższe o 13,6 proc. r/r (tj. ok. 4,6 mld zł),
  • z podatku CIT były wyższe o 44,3 proc. r/r (tj. ok. 11,3 mld zł),
  • z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 12,9 proc. r/r (tj. ok. 4,5 mld zł),
  • z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 16,2 proc. r/r (tj. ok. 0,4 mld zł).

- W okresie styczeń - czerwiec 2022 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 30,9 mld zł i było niższe o ok. 1,2 mld zł (tj. 3,7 proc. ) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - czerwiec 2021 r. W czerwcu miała miejsce wpłata z zysku Narodowego Banku Polskiego za rok 2021 w wysokości 10,4 mld zł - informuje Ministerstwo Finansów

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wydatki budżetu wzrosły o 14,5 proc. względem okresu styczeń-czerwiec 2021. - Wykonanie wydatków wynika głównie z wyższych środków przekazanych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o ok. 7,1 mld zł) na finansowanie uzupełniające, co było związane m.in. z niższym stanem środków na rachunku FUS na koniec 2021 r., rozpoczęciem w lutym wypłat Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego z wyrównaniem od stycznia oraz zwiększoną do poziomu 7 proc. waloryzacją świadczeń, a także wypłatą od czerwca br. świadczenia 500 plus - zauważa ministerstwo. 

NIK: Budżet nieprzejrzysty

Cześć rynkowych ekspertów ma jednak zastrzeżenia odnośnie danych podawanych przez resort finansów. W ubiegłym roku w Gazecie.pl dr Sławomir Dudek mówił o problemach z wiarygodnością rządzących ws. budżetu. 

Budżet jest niewiarygodny, bo nie wiemy, co założono w równoległym "budżecie Morawieckiego", który nie został przesłany do Parlamentu. (...) Rząd nie musi nawet robić nowelizacji budżetu - premier Morawiecki dzwoni do kogoś i mówi np. "zwiększamy o 10 mld zł, bo chcemy wydać na bony i wygrać wybory

- mówił główny ekonomista Fundacji FOR

Potwierdziła to analiza wykonania budżetu NIK, którą zaprezentowano w ubiegłym tygodniu.

Analiza Najwyższej Izby Kontroli wykazała, że budżet prowadzony był w sposób nieprzejrzysty. W sumie deficyt budżetu państwa wyniósł w 2021 roku ponad 26 mld zł. "Należy podkreślić, że jest to spowodowane ujęciem niestandardowych działań - powodujących zaniżenie rzeczywistego wyniku tego budżetu - ostateczna jego wysokość była zatem zniekształcona i nie odzwierciedlała nierównowagi finansowej państwa

- tłumaczył w sejmie Marian Banaś, cytowany przez money.pl.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: