Koszty ogrzewania. Rząd planuje pakiet wsparcia dla 6 mln domostw. Anna Moskwa podała szczegóły

Rząd zamierza dopłacać nie tylko do zakupu węgla, ale też do pelletu, oleju opałowego, LPG. Wsparcie ma objąć również ogrzewających się ciepłem systemowym - zapowiada ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa. Urząd Regulacji Energetyki z kolei ma "zamrozić" taryfy.

Sejm odrzucił w piątek (5 sierpnia) głosami PiS poprawki Senatu do ustawy o dodatku węglowym (senatorowie chcieli od razu rozszerzenia wsparcia państwa również na osoby, które ogrzewają się innym paliwem niż węgiel), ale rząd natychmiast zapowiedział kolejne wsparcie dla odbiorców ciepła.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd szykuje dopłaty. Świadczenia nie tylko na węgiel, ale też m.in. na pellet, olej opałowy i gaz

W ten sam piątek ministerka Anna Moskwa od razu zapowiedziała, że wsparciem państwa objęci zostaną nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego oraz gospodarstwa ogrzewane innymi źródłami paliw, jak np. pellet, LPG czy drewno kawałkowane.

A na popołudniowej konferencji prasowej Moskwa poinformowała o planowanych szczegółach dopłat: wsparcie ma wynieść od 3 tys. do 3,9 tys. zł dla nietaryfowanych odbiorców ciepła systemowego. Zablokuje to na poziomie około 40 proc. maksymalny wzrost podwyżek w ciepłownictwie systemowym.

W przypadku odbiorców pozasystemowych wsparcie z budżetu państwa ma wynieść 3 tys. zł dla osób ogrzewających mieszkanie pelletem, 2 tys. zł dopłaty do oleju opałowego, 1 tys. zł dla drewna kawałkowego i 500 zł dla gazu LPG. Minister Anna Moskwa dodała, że pakiet wsparcia obejmie 6,6 mln gospodarstw domowych. Koszt dopłat szacuje się na 9 mld zł. Obecny na konferencji prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin mówił o "mrożeniu" taryf.

Anna Moskwa przypomniała, że Sejm przegłosował dzisiaj wydłużenie ochrony taryfowej do 2027 r. w przypadku gazu. Dodatkowo został wprowadzony dodatek osłonowy w wysokości do 1400 zł, z którego korzysta 6,8 mln odbiorców. Dodatek wypłacany będzie do października 2022 r.

"Przygotowaliśmy kompleksowe wsparcie dla odbiorców ciepła bez względu na jego źródło. Jest to wsparcie także dla ogrzewających się pelletem, olejem opałowym, LPG i ciepłem systemowym" - pisze na Twitterze szefowa MKiŚ.

Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła w piątek w Sejmie, że rząd w pierwszej kolejności pomaga odbiorcom węgla, ponieważ dużą część tej grupy stanowią osoby najgorzej uposażone. Poinformowała, że w pierwszej transzy rozliczania dodatku osłonowego, 90 proc. jego odbiorców stanowiły osoby opalające swoje domy węglem.

Warunkiem uzyskania dodatku węglowego jest rejestracja gospodarstwa w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski o dodatek będzie można składać do 30 listopada. Wypłata dodatku będzie następować w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Świadczenie w wysokości 3 tys. zł będzie wypłacane jednorazowo.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?
Więcej o: