Ceny węgla, paliw i pelletu - piątek 12.08.2022. Węgiel bez większych zmian, ale paliwa znów tańsze

Rynkowe notowania cen węgla w piątek 12 sierpnia. Cena węgla w europejskich portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) wzrosła do 311 dolarów za tonę. Średnie ceny paliw są jednak niższe niż w czwartek. Z kolei za tonę pelletu w sklepach należy zapłacić od 2330 zł do 2670 zł.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego. Jeszcze przed wybuchem wojny w styczniu i do połowy lutego 2022 r. ceny węgla notowanego w ARA utrzymywały się na poziomie mocno poniżej 200 dolarów za tonę. Zachód odpowiedział na agresję wojsk Putina sankcjami, które uderzyły m.in. w import rosyjskiego węgla. To wyraźnie wpłynęło na cenę tego surowca.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?

Ceny węgla - piątek 12.08.2022 r. Ile kosztuje węgiel?

Na początku marca w europejskich portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) cena węgla wyraźnie przekroczyła poziom 400 dolarów za tonę. Co prawda już w połowie miesiąca cena spadła, jednak wciąż daleko do kwot sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Według aktualnego wskaźnika cen, w piątek 12 sierpnia 2022 r., w portach ARA za tonę węgla należy zapłacić 311,25 dol. W przeliczeniu na polską walutę - wg. obecnego kursu - jest to 1413,33 zł za 1000 kg węgla. To minimalny wzrost o 0,32 proc. względem czwartku, czyli więcej o tylko o 1 dol.

Ceny węgla w Polsce. W PGG taniej, ale surowiec praktycznie niedostępny

Węgiel można kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu.

Ceny węgla w Polsce. Dodatek węglowy

22 lipca Sejm przyjął ustawę, która ma uregulować kwestię dodatku węglowego. Przewiduje ona, że uprawnieni do dodatku otrzymają zapomogę w wysokości 3000 zł. W praktyce środków nie trzeba będzie jednak wydawać na węgiel. 

Pieniądze mają wspierać gospodarstwa domowe w związku z koniecznością zakupu węgla po wyższych cenach. Dodatek będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wskazały paliwo stałe. Chodzi o tradycyjny piec na węgiel, ale także na przykład kozę, kominek albo ogrzewacz powietrza. Rząd nie przewiduje wprowadzenia kryterium dochodowego. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Ceny paliw - piątek 12.08.07.2022 r. Ile kosztuje paliwo?

Wg danych ze strony autocentrum.pl średnie ceny paliw w piątek 12 sierpnia w Polsce to:

  • PB95 - 6,77 zł;
  • PB98 - 7,24 zł;
  • ON - 7,09 zł;
  • ON+ - 7,34 zł;
  • LPG - 3,25 zł.

Ceny paliw nieco spadły. Benzyna 95-ołowiowa kosztuje 4 grosze mniej niż w środę, a PB98 jest tańsze średnio o 11 groszy. Cena oleju napędowego spadła o 3 grosze, natomiast ON+ kosztuje 10 groszy mniej. Autogaz podrożał o 2 grosze.

PKN Orlen, Lotos oraz BP wprowadziły rabat na paliwo, który obowiązuje do końca wakacji. Każdy uczestnik promocji może otrzymać 30 groszy rabatu na litrze benzyny lub oleju napędowego w ramach trzech tankowań do 50 litrów miesięcznie. Każdego miesiąca będzie więc można kupić łącznie 150 litrów paliwa w promocji. Aby skorzystać z rabatu, należy pobrać i zainstalować aplikację wybranej stacji benzynowej. Do akcji obniżek cen dołączyła też Moya, która oferuje zakup tańszego paliwa bez aplikacji i miesięcznego limitu.

Ceny pelletu - piątek 12.08.2022 r. Ile kosztuje pellet?

Jakie są ceny pelletu w sklepach? Pellet można kupić w workach pakowanych po 15 kg. W piątek 12 sierpnia w Castoramie ceny za tonę wahają się od 2330 zł do 2460 zł. W Leroy Merlin pellet można kupić od ok. 2512 zł do 2660 zł za tonę. Natomiast w Obi znajdziemy pellet w cenie 2670 zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: