W czwartek 11 sierpnia ustawa o dodatku węglowym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wsparcie wypłacane w kwocie 3 tysięcy złotych jest bezzwrotne i jednorazowe.
Dodatek ten przysługuje wszystkim gospodarstwom domowym, które ogrzewają się węglem lub paliwem węglopochodnym zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Nie ma progu dochodowego, więc o wsparcie mogą się ubiegać wszystkie gospodarstwa, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, na co mieliśmy czas do 30 czerwca. Osoby, które tego nie zrobiły, muszą liczyć się z ewentualną karą.
Ustawa o dodatku węglowym weszła w życie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli 13 sierpnia 2022 roku. 10 sierpnia Rządowe Centrum Legislacji opublikowało wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego, a od 17 sierpnia można się u już o niego ubiegać. Pierwsze pieniądze mają trafić do wnioskodawców we wrześniu.
Zgodnie z ustawą, czas na złożenie pisma mamy maksymalnie do 30 listopada 2022 roku. Dodatek powinien zostać wypłacony najpóźniej do miesiąca od dnia złożenia wniosku.
Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy? Należy to zrobić w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która składa wniosek. Jego wzór znajdziesz w artykule pod TYM adresem.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.