Nie kupiłeś węgla w PGG? Możesz spróbować w JSW. Ile kosztuje? Jak go kupić? [INSTRUKCJA]

Jastrzębska Spółka Węglowa będzie sprzedawać węgiel sortymentu Orzech dla odbiorców indywidualnych. Surowiec będzie można zakupić bezpośrednio w kopalni Budryk. Będą jednak limity na klienta.

"Zarząd JSW podjął decyzję o uruchomieniu produkcji węgla do celów energetycznych sortymentu Orzech. Węgiel, którego podaż ma wynieść do 180 ton na dobę, od 16 sierpnia jest sprzedawany w kopalni Budryk z przeznaczeniem dla odbiorców indywidualnych" - czytamy w oficjalnym komunikacie. 

Zobacz wideo Zabraknie węgla na zimę? Derski: Myślę, że tak

Jastrzębska Spółka Węglowa będzie sprzedawać węgiel

Spółka zajmuje się produkcją węgla koksowego stosowanego w produkcji stali, którego nie da się wykorzystać do ogrzewania gospodarstw domowych. Uruchomiono jednak produkcję węgla sortymentu Orzech, który już może być spalany w piecu. 

- Mając świadomość sytuacji na rynku węgla energetycznego, zarząd JSW postanowił w ramach wsparcia klientów indywidualnych - uruchomić produkcję węgla sortyment Orzech, który nadaje się do spalania w domowych piecach - mówił rzecznik, cytowany przez portal slaskibiznes.pl.

Jastrzębska Spółka Węglowa rozpoczyna produkcję granulatu

Spółka uruchomiła także produkcję granulatu energetycznego o wydajności 400 ton na dobę. Kolejna instalacja o podobnych parametrach ma zostać uruchomiona na początku września. Oznacza to, że do końca roku obie instalacje wyprodukują ponad 90 tysięcy ton granulatu do celów energetycznych. 

"Wyprodukowany granulat służy jako domieszka do węgli energetycznych i podobnie jak produkowany przez JSW węgiel do celów energetycznych, trafia do zakładów energetyki zawodowej, dużych elektrociepłowni, posiadających odpowiednie instalacje" - poinformował JSW w komunikacie. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Jastrzębska Spółka Węglowa. Jak kupić węgiel w JSW?

Sprzedaż prowadzona jest wyłącznie przez kopalnię Budryk. Węgiel można zakupić, jedynie będąc odbiorcą indywidualnym, wykorzystującym go do własnych potrzeb. Limit dla jednego kupującego wynosi 3 tony i przysługuje do końca 2022 roku. Cena brutto za tonę z akcyzą wynosi 1 208,91 zł.  

Aby zakupić węgiel, trzeba posiadać dokument potwierdzający, że pod podanym adresem znajduje się odpowiednie źródło spalania. Dokument ten trzeba okazać podczas zakupu. Sprzedaż prowadzona jest bezpośrednio przez kopalnię, a płatność należy uiścić w kasie kopalni. JSW nie przyjmuje zamówień na zakup węgla, a samej transakcji trzeba dokonać gotówką. Spółka nie planuje także wprowadzenia sprzedaży internetowej. 

Po węgiel do JSW trzeba przyjechać samemu

Do kopalni Budryk w Ornontowicach należy przyjechać własnym transportem i ustawić się w kolejce przed bramą wjazdową. JSW informuje także, że osoba, która chce zakupić węgiel dla kilku osób, musi posiadać przy sobie pełnomocnictwa, które upoważniają do złożenia w imieniu kupującego czytelnego podpisu na fakturze, na której znajduje się oświadczenie potwierdzające nabycie i przeznaczenie węgla. 

Dzienna sprzedaż węgla sortymentu Orzech wyniesie maksymalnie 180 ton. W sumie, w 2022 roku Jastrzębska Spółka Węglowa wyprodukuje ponad 2,7 mln ton węgla do celów energetycznych.  

Więcej o: