Kolejna dostawa gazu do terminala w Świnoujściu. PGNiG już odebrało więcej ładunków niż w 2021 roku

60 tysięcy ton gazu ziemnego z USA dotarło do terminalu LPG w Świnoujściu. Był to trzydziesty szósty ładunek LNG dla PGNiG w tym roku. W ciągu ośmiu miesięcy tego roku do terminala dotarło już więcej dostaw surowca niż przez cały 2021 rok.

Metanowiec Asklipios należący do greckiego armatora Capital Gas przypłynął do Polski w poniedziałek 22 sierpnia ze Stanów Zjednoczonych. Przewiózł ładunek 60 tysięcy ton gazu ziemnego. Była to 184. dostawa do tego terminalu w historii i 36. w 2022 roku.  

Zobacz wideo Co dalej z cenami gazu? Czopek: Może zdrożeć gigantycznie

Gaz z USA przypłynął do Polski

- W związku z kryzysem na europejskim rynku gazu PGNiG konsekwentnie zwiększa import skroplonego gazu ziemnego. [...] Ładunki gazu dostarczane drogą morską pozwoliły nam rozpocząć zatłaczanie magazynów gazu jeszcze w trakcie sezonu grzewczego, a później umożliwiły dalsze gromadzenie zapasów i zaspokajanie potrzeb naszych odbiorców pomimo wstrzymania dostaw do Polski z kierunku wschodniego - powiedziała cytowana w komunikacie prezes spółki Iwona Waksmundzka-Olejniczak. 

W całym ubiegłym roku PGNiG odebrało w Świnoujściu 35 ładunków LNG, czyli o jeden mniej niż do tej pory w roku 2022. Łączny wolumen dostarczonego paliwa w tym roku wyniósł już ok. 80 mln metrów sześciennych gazu ziemnego (po regazyfikacji).  

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Rekordowo dużo dostaw gazu do Polski

Rekordowo wysokie wyniki są możliwe dzięki temu, że od tego roku terminal w Świnoujściu zwiększył moce regazyfikacji, które pozwalają na import 6,2 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Pełna przepustowość tego gazoportu należy do PGNiG, które regularnie odbiera tam dostawy. 

- To m.in. dzięki intensyfikacji importu LNG, PGNiG ma zabezpieczony odpowiedni wolumen gazu na najbliższy sezon grzewczy - powiedziała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak, cytowana w oficjalnym komunikacie. Dodała, że PGNiG w kolejnych miesiącach zamierza utrzymać tempo odbioru skroplonego gazu ziemnego. 

Więcej o: