Alkohol i papierosy zdecydowanie zdrożeją. Rząd podnosi akcyzę, a to dopiero początek podwyżek

O 5 proc. na alkohol i o 10 proc. na papierosy zwiększone akcyzę w roku 2023. Rząd przewidział wyższe opłaty akcyzowe w budżecie na przyszły rok. W sumie wpływy z akcyzy mają przynieść do budżetu państwa 88,6 mld zł. To kolejny krok tzw. mapy drogowej, która zakłada zwiększanie akcyzy do roku 2027.

Od kwietnia 2021 r., do marca 2022 r. Polacy wydali na alkohol rekordowe 40,4 mld zł, czyli 1,4 proc. więcej niż rok wcześniej, choć od 1 stycznia podwyższono stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc. - podaje serwis Wiadomości Handlowe. Od nowego roku przyjęto kolejną podwyżkę. I na tym kursie pozostaniemy jeszcze do 2027 roku.  

Zobacz wideo Policja zarekwirowała nielegalny alkohol i przekazała go na cele medyczne

Akcyza na alkohol zostanie zwiększona 

"Ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych" - czytamy w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.  

Dlatego w projekcie budżety na rok 2023 przewidziano wyższe stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane (z wyłączeniem cydru i perry) oraz na wyroby pośrednie. Wzrośnie ona o 5 proc. Podobna podwyżka obejmie papierosy i inne wyroby tytoniowe. Akcyza na te produkty zostanie podniesiona o 10 proc. Taka sama podwyżka obejmie wyroby nowatorskie (mieszaniny, w których składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy). 

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Alkohol i papierosy będą drożeć do 2027 roku

Podwyżki te są konsekwencją "mapy drogowej", która obowiązuje od tego roku. Przewiduje sukcesywne zwiększanie stawek akcyzowych na wyroby alkoholowe i tytoniowe do 2027 roku. W latach 2023-2027 alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku mają mieć podwyższaną akcyzę o 5 proc. W tych samych latach akcyza na papierosy ma natomiast wzrastać rokrocznie o kolejne 10 proc.   

"Polityka akcyzowa państwa jest ważną częścią polityki fiskalnej, ale jednocześnie stanowi doskonałe narzędzie regulujące poziom konsumpcji używek mających negatywny wpływ na zdrowie społeczeństwa. Pośrednio ma ona przełożenie na możliwość kontrolowania szkód zdrowotnych ponoszonych przez społeczeństwo oraz wielkości nakładów na działalność profilaktyczną i ich leczenie" - czytamy w uzasadnieniu regulacji.   

Więcej o: