Ekogroszek z Czech. Polacy znaleźli rozwiązanie dla braku opału w składach. Jak go kupić, ile kosztuje?

Zakup opału w kraju staje się coraz większym problemem, dlatego Polacy zaczynają szukać innych rozwiązań. Popularne stały się przygraniczne składy opału w Czechach. Internauci zauważają, że ekogroszek jest tam znacznie tańszy, a niektórzy sprzedawcy zapewniają nawet transport.

Węgiel można kupić w sklepie internetowym PGG. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu, czyli można pokusić się o stwierdzenie, że go nie ma. Na początku wakacji ekogroszek w polskich składach opału kosztował 3000 zł. W sieci zaczęły pojawiać się także znacznie wyższe oferty. Polacy zaczęli więc szukać alternatywy. Znaleźli ją w Czechach.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

Ekogroszek z Czech stał się alternatywą dla Polaków

Wpis dziennikarza Łukasza Warzechy o przedwczesnym embargu na rosyjski węgiel wywołał gorącą dyskusję wśród użytkowników Twittera. W odpowiedzi jeden z nich napisał, że ekogroszek za polską granicą kosztuje jedynie 1400 zł. "U polskiego pośrednika ekogroszek 3300. Ekogroszek ściągany z czeskiej kopalni. Dzisiaj kupiłem ekogroszek w czeskim składzie węgla 1400 zł za tonę. Zapłaciłem złotówkami" - czytamy.

Jak zaznaczają inni, czeski węgiel to coś między węglem brunatnym a kamiennym. Pali się dobrze, nie pyli, tyle tylko, że idzie go dwa razy więcej niż kamiennego.

Cennik opału w Czechach 

Dziennikarz portalu Spidersweb zrobił zestawienie cen opału w Czechach. Węgiel brunatny kostka lub orzech z kopalni Most-Komorany można kupić po 3999 koron za tonę, czyli w przeliczeniu na złotówki wychodzi jakieś 772 zł. W mieście Skutec, oddalonym o 300 km od Katowic i tylko 229 km od Wrocławia, kostka pochodząca z zakładu przeróbczego Ledvice wyceniana jest na 5090 koron czeskich za tonę, czyli ok. 982 zł. Najdroższy brykiet kosztuje 9040 koron, czyli ok. 1745 zł. 

Zakupy można zrobić także online. Do cen należy doliczyć transport. Część składów oferuje przewóz gratis, ale większość liczy sobie dodatkowo od 400 do 600 koron za 2,5 tony opału.

Więcej o: