Morawiecki o atomie: Rozwinęliśmy współpracę z Amerykanami. Co najmniej 6 reaktorów do 2040 roku

- Chcemy do roku 2040 osiągnąć poziom co najmniej 6 reaktorów i 9 GW mocy. Wierzę również, że ten cel jest możliwy do przekroczenia - powiedział premier Mateusz Morawiecki w kwestii planów dotyczących energetyki jądrowej. Dodał, że Polska prowadzi "najdalej rozwiniętą" współpracę z Amerykanami.

Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie w niedzielę z wiceprezydentką USA Kamalą Harris. W komunikacie po rozmowach przekazano, że Amerykanie są gotowi do podzielenia się doświadczeniami w zakresie energetyki jądrowej.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jacek Sasin Sasin: Polska musi przejść na energię jądrową. Potrzebuje... węgla

Atom w Polsce. Mateusz Morawiecki: Polska prowadzi "najdalej rozwiniętą" współpracę z Amerykanami

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w kontekście energetyki jądrowej Polska prowadzi "najdalej rozwiniętą" współpracę z Amerykanami. Szef rządu dodał, że o technologii atomowej PiS rozmawia też z Francją i Koreą Południową. - Do tej pory najdalej rozwinęliśmy naszą współpracę z partnerami właśnie amerykańskimi i o tym w szczególności rozmawiałem z wiceprezydentką Kamalą Harris - przekazał.

- Chcemy w najbliższych kilkunastu latach, do roku 2040, bo tak planuje się duże inwestycje w zakresie energetyki jądrowej, osiągnąć poziom co najmniej 6 reaktorów i 9 GW mocy. Wierzę również, że ten cel jest możliwy do przekroczenia - powiedział Morawiecki.

Senator Jacek Bury wysypał węgiel przed urzędem Senator wysypał 200 kg węgla. "PiS importuje chłam za nasze pieniądze"

Mateusz Morawiecki: Polska rozmawia o atomie z Francją i Koreą Południową

Szef rządu wyjaśnił, że rozmawiał z Kamalą Harris o "konkretnych firmach, konkretnych technologiach, o tym, jak przyspieszyć ten proces". - Jesteśmy do tego gotowi. Ale jednocześnie też kilka dni temu w Paryżu rozmawiałem również o energetyce jądrowej z prezydentem Emmanuelem Macronem. Liczę na to, że ta współpraca jest kompatybilna - mówił.

Premier dodał, że Polska prowadzi również rozmowy z Koreą Południową, która - jak wyjaśnił - wdrożyła technologię amerykańską. - Wszystko to jest spójne, jest to jednolita koncepcja i niesprzeczne ze sobą rozmowy, chcemy z nimi przyspieszyć - zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Nie setki, a tysiące Sasinów na elektrownię jądrową w Polsce. Czy musimy bać się atomu?
Więcej o: