Allegro chce zarejestrować kolor pomarańczowy jako znak towarowy. Dołączy do Shopee i AliExpress

Allegro wystąpiło do Urzędu Patentowego RP z wnioskiem o rejestrację konkretnego odcienia koloru pomarańczowego jako znaku towarowego - dowiedział się serwis wiadomoscihandlowe.pl. Co jeśli to się uda? - Konkurenci Allegro nie będą mogli w swojej identyfikacji wizualnej używać zbliżonego koloru. Nie zdziwiłbym się gdyby portal od razu po uzyskaniu ochrony zaczął egzekwować swoje prawa - ocenił Mikołaj Lech, rzecznik patentowy.

Znana platforma sprzedażowa Allegro chce zastrzec odcień pomarańczowy: 255/90/0 dla klasy 35 w klasyfikacji Nicejskiej, czyli Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług. Platforma wystąpiła już z wnioskiem o rejestrację tego koloru jako znaku towarowego do Urzędu Patentowego RP - informują wiadomoscihandlowe.pl.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Allegro chce zastrzec kolor. Konsekwencje mogą być "bardzo poważne"

"Jednak udowodnienie tego, że to Allegro powinno mieć monopol w branży e-commerce w Polsce na konkretny odcień koloru pomarańczowego, może być bardziej skomplikowane niż w przypadku rejestracji pozostałych znaków towarowych" - wskazuje serwis. Dodaje, że proces rejestracji może potrwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, a konkurencja Allegro może starać się go zablokować.

Mikołaj Lech, rzecznik patentowy został zapytany, jakie mogą być konsekwencje rejestracji koloru pomarańczowego przez Allegro. - Moim zdaniem bardzo poważne. Konkurenci Allegro nie będą mogli w swojej identyfikacji wizualnej używać zbliżonego koloru. Nie zdziwiłbym się gdyby portal od razu po uzyskaniu ochrony zaczął egzekwować swoje prawa - wyjaśnił w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl

Jak dodał, w przeszłości Orlen zastrzegł szereg znaków towarowych przedstawiających wygląd swoich stacji benzynowych. - W oparciu o te prawa, zmusił wiele konkurencyjnych stacji, które miały zbyt podobne malowanie, do rebrandingu - podkreślił Mikołaj Lech.

Nie tylko Allegro. Firmy mogą rejestrować kolor jako znak towarowy

Firmy mogą zastrzec nie tylko logo, ale też kolor. Przykładowo Play zastrzegł jako swój znak towarowy kolor fioletowy. Oczywiście chodzi o konkretny odcień tego koloru - w tym przypadku chodzi o kolor RGB o kodzie: 72/34/124.

Obecnie z koloru pomarańczowego korzystają znane zagraniczne platformy e-commerce, w tym np. Alibaba, AliExpress czy Shopee. Nie ma tutaj żadnego problemu, dopóki korzystają z różnych odcieni. Dotychczas Allegro zastrzegło wiele znaków, m.in. pomarańczowe logo, znak słowne Allegro Pay, Allegro Smart! i Allegro Lokalnie. Allegro uzyskał ochronę również na swój charakterystyczny zielony automat do odbioru paczek jako znak towarowy przestrzenny.

Zobacz wideo Najlepszy biznesowy laptop z Windowsem? Testujemy Huawei Matebook Pro X 2022 [TOPtech]
Więcej o: