Kryzys energetyczny jest już faktem. Kolejne miasta mówią o kilkusetprocentowych podwyżkach za prąd. Wrocław np. przedstawił już plan oszczędzania energii. Rząd szykuje podobne rozwiązania, ale ponadto wprowadzone zostaną kolejne narzędzia walki z kryzysem.
W piątek wieczorem Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że będzie regulować rynek energii dla samorządów.
W najbliższym czasie przedstawię na Radzie Ministrów rozwiązanie, które umożliwi objęcie samorządów oraz podmiotów wrażliwych, takich jak placówki ochrony zdrowia, domy opieki społecznej czy szkoły ochroną analogiczną do tej, z jakiej korzystają dziś odbiorcy gazu
- podkreślił wicepremier Jacek Sasin. Szczegóły mają zostać przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu, we wtorek 27 września.
Do komunikatu załączono pismo ministra Łukasza Schreibera, które uchyla rąbka projektowanych przepisów. Do MAP trafił projekt założeń do projektu ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządu terytorialnego w związku z sytuacją na rynku energii. Dokument zakłada maksymalną cenę energii w wysokości 618,24 zł. To 40 proc. więcej niż średnia wysokość taryfy zatwierdzona przez prezesa URE dla gospodarstw domowych na 2022 rok. Taką cenę maksymalną zapłacą odbiorcy wrażliwi oraz samorządy.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Ponadto projekt zakłada wprowadzenie daniny od nadzwyczajnych zysków spółek za 2022 rok. Przepisy będą obowiązywały również spółki energetyczne, a pozyskane w ten sposób pieniądze mają zapewnić środki na wsparcie odbiorców energii.