Dodatek elektryczny. Od kiedy składać można wnioski? Kto dostanie nowe świadczenie?

Dodatek elektryczny to nowe jednorazowe świadczenie, które ma być odpowiedzią rządu na rosnące ceny energii. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie. Od kiedy będzie można składać wnioski? Ile wynosi dodatek elektryczny? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Z jakich żarówek warto korzystać w domu, by zaoszczędzić pieniądze?

Sejm przyjął w czwartek ustawę, która m.in. wprowadza dodatek elektryczny - to nowe jednorazowe świadczenie, proponowane w związku z kryzysem energetycznym. Wnioski o nowy dodatek, jak wynika z ustawy, będzie można składać od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek elektryczny. Ile wynosi świadczenie?

Dodatek elektryczny przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, które ogrzewają dom przy użyciu energii elektrycznej, w tym wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Warunkiem otrzymania dodatku elektrycznego będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Szacuje się, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł z naszych podatków.

W ustawie wskazano, że jeśli podczas weryfikacji wniosku o dodatek elektryczny wystąpią wątpliwości dotyczące gospodarstwa domowego wnioskodawcy, będzie mógł zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy, który będzie miał na celu ustalenie faktycznego stanu danego gospodarstwa.

Wywiad środowiskowy będzie mógł zostać przeprowadzony wyłącznie za zgodą wnioskodawcy, lecz w przypadku niewyrażenia zgody, wniosek o dodatek elektryczny zostanie odrzucony.

Dodatek elektryczny jak dodatek węglowy. Zasada: jeden dodatek na jeden adres

Dodatek elektryczny będzie działał na podobnej zasadzie co dodatek węglowy. W przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek elektryczny przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego złożyło więcej niż jedno gospodarstwo domowe mające ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

Warto również podkreślić, że dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego bądź dodatków do innych paliw niż węgiel.

Więcej o: