Rusza neutralizacja niewybuchów w Zatoce Gdańskiej. Będą strefy bezpieczeństwa. RCB wysłało alert

We wtorek w Zatoce Gdańskiej rozpocznie się neutralizacja niewybuchów z czasów II wojny światowej. Akcja potrwa w dniach 4-7 i 10 października. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców Gdyni i Sopotu alert w tej sprawie.

We wtorek (4 października) w Gdyni rozpocznie się neutralizacja niewybuchów z czasów II wojny światowej. Łączna ich waga wynosi ponad trzy i pół tony. W związku z tym w poniedziałek rozesłano alert RCB o następującej treści: "Uwaga! 4 października od 8:00 do 15:00 neutralizacja niewybuchu. Zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich na odcinku: Babie Doły-Sopot. Śledź komunikaty". Akcja będzie trwała jeszcze w dniach 5-7 października oraz 10 października.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym? Zniknie RCB - zdjęcie ilustracyjneZmiany w zarządzaniu kryzysowym. Będzie likwidacja RCB

Zatoka Gdańska. Neutralizacja niewybuchu: najpierw usunięte zostaną bomby lotnicze, a następnie miny morskie

Faza bojowa operacji rozpocznie się we wtorek. "Każdego dnia niszczony będzie jeden obiekt. W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze, znalezione wewnątrz Portu Gdynia, natomiast w następnych dniach planowane jest niszczenie min morskich typu GC, zalegających na redzie portu" - czytamy w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Na lądzie i na wodach Zatoki Gdańskiej zostaną wyznaczone strefy bezpieczeństwa ze względu na dużą masę ładunków wybuchowych oraz promień oddziaływania. Strefy bezpieczeństwa na lądzie to tereny Portu Gdynia, Portu Wojennego oraz PGZ Stoczni Wojennej. Na Zatoce Gdańskiej strefa bezpieczeństwa została wyznaczona od linii brzegowej na odcinku Babie Doły - Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 kilometra w głąb morza. Strefy obowiązują od 4 do 6 października między 11:00 a 15:00, a 7 i 10 października - od 9:00 do 15:00.

Otwarto przekop Mierzei Wiślanej. Otwarto przekop Mierzei Wiślanej. "Zrywam pęta naszych zależności od ZSRR"

W promieniu 750 metrów od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie - chodzi o tarasy, dachy, balkony, chodniki, ulice itp. Ludzie mogą przebywać w budynkach, ale z dala od okien i powierzchni przeszklonych.

Na wodach Zatoki Gdańskiej - oprócz stref bezpieczeństwa - będą obowiązywały ograniczenia w żegludze. Ograniczenia będą dotyczyły także korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji obowiązywał będzie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody.

Zobacz wideo Siedzieliśmy na najsłynniejszej ławce w kraju [wideo sprzed muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku]
Więcej o: