Kiedy wypłata dodatku węglowego? Gminy rozpoczęły proces, ale wszystko zależy od wniosku

Trwa wypłata dodatku węglowego, która rozpoczęła się z opóźnieniem. Pierwsze pieniądze są już na kontach. To kiedy, go dostaniemy, jest zależnego do daty złożenia wniosku.

Dodatek węglowy przysługuje osobom, które jako główne źródło ciepła w gospodarstwie domowym wykorzystują węgiel. Jego wysokość to 3 tys. zł. Przynajmniej w teorii. Na wypłatę dodatku węglowego rząd przewidział bowiem tylko 11,5 mld zł, ale Polacy wnioskowali już o przeszło 16 mld zł, co oznacza, że dofinansowanie powinno być mniejsze. Część wniosków się jednak dublowało, możliwe więc, że ostatecznie całościowa kwota finansowania będzie niższa. 

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Kiedy dodatek węglowy zostanie wypłacony? Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Pierwsze wypłaty rozpoczęły się w trzecim tygodniu września. Część wnioskujących otrzymała już więc dodatek węglowy. Zgodnie z pierwotnymi przepisami, urząd miał 30 dni na wypłatę dofinansowania od daty złożenie wniosku. W związku jednak z załataniem luki w przepisach - która umożliwiała pozyskanie dwóch dodatków na jeden dom, jeśli zamieszkiwały tam dwie rodziny - czas na rozpatrzenie wniosku wydłużono do 60 dni. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Dokumenty należy złożyć do 30 listopada 2022 roku. Należy to zrobić w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wzór jest dostępny TUTAJ

Dla kogo dodatek węglowy?

Dodatek węglowy będzie wypłacany wszystkim gospodarstwom, które ogrzewają się węglem lub paliwem węglopochodnym zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, jeśli ich głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. 

Warunkiem otrzymania pieniędzy jest zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, na co był czas do 30 czerwca. Osoby, które tego nie zrobiły na czas, muszą liczyć się z ewentualną karą.

Więcej o: