Jacek Sasin u ojca Rydzyka: "Nauczyliśmy się na nowo doceniać węgiel". Zapowiada duże przejęcie

- Nauczyliśmy się na nowo doceniać węgiel. Nasi poprzednicy mówili, że jest on źródłem wszelkich nieszczęść. Nie wszyscy w naszym kraju podzielają ten pogląd - mówił Jacek Sasin na otwarciu ciepłowni geotermalnej w Toruniu. Wydarzenie zorganizowano na uczelni Tadeusza Rydzyka. Sasin zapowiedział też duże przejęcie, ważne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

W ramach tego wydarzenia odbyła się także konferencja na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski, podczas której o inwestycjach i aktualnych problemach polskiej energetyki mówili między innymi wicepremier Jacek Sasin oraz minister klimatu Anna Moskwa.

Zobacz wideo Kosiński: Żeby zakupić węgiel przez spółki samorządowe, trzeba rozpisać przetarg

Jacek Sasin o węglu i bezpieczeństwie energetycznym Polski

Jacek Sasin, mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym Polski, podkreślił znaczenie inwestowania w OZE oraz w inne źródła czystej energii, w tym w energię geotermalną. Jak jednak zaznaczył minister aktywów państwowych, w tym momencie najważniejszym surowcem energetycznym w Polsce jest węgiel.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

- Jeśli chodzi o węgiel, jest trudno, ale stajemy na głowie, żeby tego węgla nie zabrakło i żeby nie zabrakło również energii elektrycznej z tego węgla produkowanej. Mogę zapewnić, że jesteśmy blisko, aby ten cel osiągnąć. Jesteśmy naprawdę blisko, miliony ton węgla nie tylko są wydobywane w polskich kopalniach, uzupełniamy to wielkim importem. PGE paliwa, Węglokoks - dwie państwowe spółki prowadzą tę wielką akcję też wielkim wysiłkiem - zapewnił Jacek Sasin.

Nauczyliśmy się na nowo doceniać węgiel. Nasi poprzednicy mówili, że jest on źródłem wszelkich nieszczęść. Nie wszyscy w naszym kraju podzielają ten pogląd

- mówił wicepremier, cytowany przez money.pl.

- Wielu uważało, że można odejść od węgla z dnia na dzień, ale tak się nie da. Nie możemy rzucać się do basenu, który nie jest wypełniony - stwierdził Sasin i dodał, że "bez węgla nie można myśleć o bezpieczeństwie energetycznym Polski". 

Zaznaczył, że w przypadku gazu Polsce udało się całkowicie uniezależnić od Rosji, która wykorzystuje ten surowiec jako broń. Jak podkreślił Jacek Sasin polskie magazyny gazu są pełne.

- Grubo ponad 3 miliardy metrów sześciennych mamy tego gazu dzisiaj upchniętego, sprężonego w tych naszych magazynach. Mamy prawie 4 mld własnego wydobycia. Mamy ponad 6 miliardów 200 milionów przez gazoport w Świnoujściu. Mamy zarezerwowane 8 mld metrów sześciennych już od nowego roku Baltic Pipe - wskazał minister.

Jacek Sasin zapowiada duże przejęcie 

Sasin mówił też o odważnych decyzjach PGE, które odkupiło miejską elektrownię i sieć ciepłowniczą. - To była wielka akcja odzyskiwania polskiego mienia i polskiej suwerenności energetycznej. Odkupienie sieci ciepłowniczej, odkupienia sieci ciepłowni - to kilkanaście elektrociepłowni w Polsce od francuskiej firmy EDF - powiedział wicepremier, cytowanyTVN24.

Jacek Sasin mówił również, że Wojciech Dąbrowski, prezes PGE myśli o kolejnych przejęciach, a jedno ważne już nawet finalizuje. Ma być to operacja ważna dla bezpieczeństwa Polski, stwierdził wicepremier. Bloomberg podaje, że może chodzić o aktywa firm Fortum lub CEZ 

Geotermia Toruń zaopatruje w ciepło m.in. budynki Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, czyli uczelni założonej przez Tadeusza Rydzyka oraz kilkaset tysięcy mieszkańców miasta. Początki inwestycji sięgają 2008 roku, kiedy to wykonano pierwsze dwa odwierty geotermalne.

Więcej o: