Bank Millenium z miliardowymi stratami. Większość klientów poszła na wakacje kredytowe

66 proc. uprawnionych klientów Banku Millennium skorzystało już z wakacji kredytowych. Jak podaje bank w oficjalnym raporcie, to główny powód straty wykazanej w trzecim kwartale br.

Bank Millennium w trzecim kwartale 2022 roku odnotował stratę w wysokości ok. miliarda złotych. Instytucja otwarcie przyznaje, że winne tej sytuacji są wakacje kredytowe.

Bank Millennium ze stratą w trzecim kwartale. Winne wakacje kredytowe

Bank już wcześniej publikował informacje dotyczące prognozowanych strat. Jeśli skorzystałoby z nich 80 proc. uprawnionych, strata mogłaby sięgnąć nawet 1,4 mld zł. Do tej pory z rozwiązania wprowadzonego przez rząd skorzystało mniej, bo 66 proc. uprawnionych.

"Koszty tego programu były bezpośrednią przyczyną znaczącej straty netto w tym okresie i w konsekwencji niespełnienia minimalnych wymogów kapitałowych" - czytamy w raporcie cytowanym przez serwis Bankier. 

Budowa bloku (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje kredytowe. Ekspert: Polityka rządu jest śmieszna

Wcześniej o stratach informowały inne banki. Dziewięć z nich wykazało stratę o łącznej wysokości 2,3 mld zł. Ich udział wyniósł 8,5 proc. aktywów sektora. Pozostałe banki, zarówno komercyjne, jak i spółdzielcze zanotowały zysk o łącznej wysokości 7,2 mld zł. Jak informował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego "znaczące obniżenie wyniku m/m wynika w głównej mierze z rozpoznania w wyniku finansowym kosztu związanego z wykorzystywaniem wakacji kredytowych".

Kto może ubiegać się o wakacje kredytowe

Kredytobiorcy, którzy mają problemy z regulowaniem zobowiązań wobec banków na skutek wzrostu stóp procentowych, mogą sięgnąć po wakacje kredytowe. Oznacza to, że część ich zobowiązań zostanie przesunięta na koniec harmonogramu spłat - to prosty proces: wystarczy złożyć wniosek do pożyczkodawcy.

By skorzystać z odroczenia płatności, trzeba spełnić dwa warunki. Umowa o kredyt hipoteczny musi być zawarta przed 1 lipca 2022 roku, a okres kredytowania musi zakończyć się co najmniej sześć miesięcy po tej dacie. Dodatkowo, jeśli korzystamy już z wakacji kredytowych, które zostały wcześniej uzgodnione z bankiem (oferują one różnego rodzaju przesunięcia płatności), a złożymy wniosek o wakacje na podstawie nowych przepisów, okres tych pierwszych wakacji zostanie skrócony. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Bank Santander (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje kredytowe wysłały wyniki banków na wakacje. Spore straty

Więcej o: