Kilka dodatków węglowych na jeden adres - jakie są warunki? Kolejne zmiany w ustawie

20 października Sejm ponownie zdecydował się na kolejną nowelizację ustawy o dodatku węglowym. Zgodnie z nią o świadczenie może starać się kilka rodzin mieszkających pod tym samym adresem. Jakie warunki muszą zostać spełnione?

Początkowo dodatek węglowy przysługiwał na każde gospodarstwo domowe - nawet jeśli dzielą one piec z inną rodziną. W związku z doniesieniami o możliwych oszustwach 20 września weszła nowelizacja ustawy, która precyzowała, że świadczenie przysługuje tylko jednemu gospodarstwu domowemu pod danym adresem zamieszkania. 20 października dokonano kolejnej nowelizacji.

Zobacz wideo Buzek: W tym rządzie bardzo trudno powiedzieć, kto odpowiada za politykę energetyczną

Kilka dodatków węglowych pod jeden adres - warunki

Ponieważ część rodzin mieszkających pod tym samym adresem korzysta z różnych źródeł ciepła, Sejm zdecydował wprowadzić kolejną nowelizację. Zgodnie z nią kilka dodatków węglowych będzie przysługiwać mieszkającym pod tym samym adresem gospodarstwom domowym jeśli:

Zgodnie z wcześniejszą aktualizacją na świadczenie mogła liczyć ta rodzina, która złożyła wniosek jako pierwsza. Pozostałe zostawały natomiast bez rozpoznania. Nowelizacja została jak na razie jednak dopiero skierowana do Senatu, a więc osoby, które otrzymają dodatek węglowy na podstawie nowych przepisów, będą musiały jeszcze chwilę poczekać.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatek węglowy - kto może skorzystać

Dodatek węglowy jest jednorazowym świadczeniem wynoszącym 3 tys zł. Skorzystać mogą z niego gospodarstwa domowe, które ogrzewają mieszkania węglem lub paliwem węglopochodnym zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, jeśli głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe.

Więcej o: