Inflacja na poziomie 20 procent? Rostowski: Obawiam się, że ta bariera może pęknąć

- Obawiam się, że bariera 20 proc. inflacji może pęknąć. Tempo wzrostu inflacji, drożyzny, miesiąc do miesiąca, jest bardzo niepokojące - powiedział były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski w rozmowie z TVN24.

Zdaniem Jacka Rostowskiego drugim elementem, który może spowodować przyspieszenie inflacji, jest "ostry wzrost rentowności obligacji Skarbu Państwa". - W skrócie: możemy pożyczyć, ale dużo musimy za to zapłacić - mówił na antenie prezenter TVN24 Grzegorz Kajdanowicz. - Dokładnie. Mniej więcej dwa i pół raza tyle, co z początkiem roku i prawie cztery-pięć razy tyle, ile z początkiem ubiegłego roku - dopowiedział Rostowski.

- To oznacza, że ci, którzy nam pożyczają pieniądze, nie mają do polskiego rządu zaufania. To może się też odbić, w jakimś momencie, kryzysem finansowo-walutowym, że będzie ucieczka nie tylko od tych obligacji, pożyczania polskiemu rządowi, ale także od złotego, co się przełoży bardzo szybko na inflację - ocenił były minister finansów.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Inflacja wynosi 17,9 proc. Rostowski: Dwie trzecie tego to "PiS-inflacja", a jedna trzecia to "putinflacja"

Rostowski pytany, czy dzieli po równo odpowiedzialność za inflację na "putinflację" i "PiS-inflację", odpowiedział: - Dane nam pokazują, że 10,5 proc. z tych 18 proc. to inflacja bazowa, to "PiS-inflacja", a jakieś 8 proc. tej inflacji to ta inflacja kosztów żywności, energii. Ona nie cała jest "PiS-inflacją", bo część to żywność produkowana w kraju. Ja bym powiedział: dwie trzecie "PiS-inflacja", jedna trzecia "putinflacja".

Polska ma otrzymać w ramach KPO 24 mld euro dotacji i 12 mld euro pożyczek z unijnego funduszu na odbudowę gospodarczą po pandemii. Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO w czerwcu, ale do tej pory nasz kraj nie otrzymał wypłaty z Funduszu.

Wciąż trwa spór między PiS a Komisją Europejską, która chce, aby polski rząd spełnił tzw. kamienie milowe, czyli dokonał zmian w sądownictwie. PiS uważa, że już to zrobił, likwidując Izbę Dyscyplinarną i powołując w jej miejsce Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. Jednak Polska w dalszym ciągu nie otrzymała środków.

W środę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zdaniem ministra Grzegorza Pudy PiS będzie mogło złożyć wniosek o KPO w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni.

Zobacz wideo Inflacja pogrąży rząd PiS-u? Rostowski: Inflacja niszczy rządy

Prof. Noga o tym, kiedy inflacja wyhamuje

Prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej, z którym kilka dni temu rozmawiało RMF FM, stwierdził, że inflacja zacznie hamować dopiero w drugim kwartale 2023 roku. - Przy czym chciałbym zwrócić uwagę, że jeżeli inflacja wyhamuje, to nie znaczy, że ja powiedziałem, że wyhamują ceny. Wzrost cen będzie, tylko wolniejszy - zaznaczył.

Więcej o: