Black Friday 2022. Jak nie dać się oszukać? Sprzedawcy zapowiedzieli, że nie będzie wielkich obniżek

Black Friday teoretycznie powinien oznaczać bardzo duże promocje. W praktyce większość obniżek wynosi ledwie kilka procent. W 2022 r. w związku z trwającym kryzysem wielu sprzedawców zapowiedziało, że nie planuje dużych obniżek. Tym bardziej trzeba być wyczulonym na oszustwa. Jak ich uniknąć?

Black Friday zwyczajowo przypada na piątek po Święcie Dziękczynienia. W tym roku wyprzedaże powinny więc rozpocząć się 25 listopada. Polska od lat ma jednak problem z tym świętem handlu, które okazuje się być w niektórych przypadkach wielką ściemą.

W 2019 roku promocje wynosiły średnio 4 proc. Rok później było jeszcze gorzej. Średnie ceny najpopularniejszych artykułów RTV i AGD w Czarny Piątek były wyższe o ponad 8 proc. wobec ich najniższych poziomów z ostatnich 90 dni. 

Zobacz wideo Black Friday. Święto amerykańskiego konsumpcjonizmu?

Black Friday. Jak nie dać się oszukać? 

Przede wszystkim warto zrobić listę rzeczy, które planujemy zakupić. Jeszcze przed promocjami dobrze jest też sprawdzić ich ceny. Dobrze jest też korzystać z porównywarek cen, które oferują historię kosztów zakupu. Polska miała wprowadzić w życie europejską dyrektywę Omnibus, która nakłada na sprzedawcę obowiązek podania przy cenie promocyjnej również najniższą cenę z ostatnich 30 dni. Przepisy wciąż nie obowiązują w Polsce, dlatego też ceny póki co należy sprawdzić ręcznie. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Nawet jeśli wcześniej sprawdziliśmy oferty, to przy zakupie warto zrobić to ponownie. Można też porównać koszty zakupy z tymi, jakie oferuje konkurencja. 

Jeśli stworzyliśmy listę, dobrą praktyką będzie się jej trzymanie i nieuleganie impulsom. Zastanówmy się dwa razy, czy faktycznie potrzebujemy kolejnego produktu, gdy ten poprzedni wciąż spełnia swoją funkcję. Zazwyczaj nagła chęć skorzystania z kolejnej promocji szybko mija i po chwili zastanawiamy się, czy dany zakup faktycznie ma sens.

Pamiętajmy też, że kupując rzeczy w internecie, zawsze mamy możliwość ich zwrotu. Trzeba zrobić to jednak w ciągu 14 dni od momentu wejścia w posiadanie danej rzeczy. 

Czarny Piątek bez dużych promocji?

W tym roku warto być szczególnie ostrożnym. Samo wprowadzenie dużej promocji z okazji Black Friday powinno być dla nas znakiem ostrzegawczym. A to dlatego, że choć 80 proc. sklepów informuje, że obniży ceny w związku z Black Friday, to jednak co trzeci przyznaje, że oferowane promocje będą znacznie niższe od tych obowiązujących w poprzednich latach. Większość z nich może wynieść maksymalnie 30 proc.

Więcej o: