Zaczęło się. Pracę straciło już więcej osób niż przed rokiem, a zwolnienia grupowe przed nami

Przeszło 10 tys. osób straciło pracę od początku 2022 r. w 11 województwach - wynika z sondażu "Dziennika Gazety Prawnej". To więcej niż przed rokiem. Ponadto kolejne firmy szykują zwolnienia grupowe.

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,1 proc. wg danych GUS. Pozornie bezrobocie wzrosło o 0,3 pkt. proc. względem sierpnia. Pozornie, bo GUS zrewidował swoje dane i w sierpniu bezrobocie było wyższe niż początkowo podawano. "Dziennik Gazeta Prawna" w celu zdobycia dokładniejszych danych przeprowadził sondę w 11 wojewódzki urzędach pracy. 

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Zwolnienia częstsze niż przed rokiem, a to jeszcze nie koniec

Z informacji zebranych przez "DGP" wynika, że w badanych województwach od początku roku pracę straciło ponad 10 tys. osób. To o kilka procent więcej niż przed rokiem. Portal nie podaje dokładniej liczby, ale zaznacza, że deklaracje zakładów pracy dotyczące redukcji często nie pokrywają się z ich faktyczną skalą.

Jako przykład przywołano Lublin, gdzie przedsiębiorstwa wskazały, że zwolnienia grupowe obejmą 701 osób. Pracę straciło jednak niemal 2,2 tys. pracowników. Podobna sytuacja jest w Warszawie czy Kielcach. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

"Rzeczpospolita" która przeanalizowała miesięczne raporty Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej policzyła natomiast, że zwolnienia grupowe od stycznia do września objęły 12,7 tys. osób w 140 firmach.

Problemy na rynku pracy widać też w liczbie ofert zatrudnienia. Według danych zebranych przez system rekrutacyjny Elementapp.ai dla Grant Thornton Polska, w maju 2022 r. liczba ofert pracy w sieci spadła po raz pierwszy od 14 miesięcy. We wrześniu liczba ta była wciąż niższa o 10 tys. niż przed rokiem, ale Grant Thornton zwraca uwagę, że nie powinno nas to martwić, bo 313 tys. ofert to wciąż znacznie więcej niż trzy lata temu (297 tys. ofert). 

Z kolei NBP w swojej ostatniej projekcji prognozuje, że zatrudnienie przestanie rosnąć na koniec bieżącego roku, a wraz z 2023 zacznie się obniżać. Rynek pracy najmocniej ma odczuć problemy na przełomie 2023 i 2024 roku, gdy roczne tempo spadku ma sięgnąć 1,5 proc. 

Szykują się kolejne zwolnienia grupowe

"DGP" informuje również o kolejnych redukcjach etatów. Taką w planach ma starachowicki zakład MAN Truck. W związku ze zmniejszeniem mocy produkcyjnych pracę ma stracić aż 860 osób. Podobnie sprawa wygląda u producenta okien Velux, który zatrudnia niemal 4,8 tys. osób. Trwają też zwolnienia grupowe w Agorze, ale ich skala jest mniejsza. 

Problem dotyczy nie tylko Polski. Spore kłopoty mają giganci cyfrowi. Elon Musk po przejęciu Twittera zwolnił ponad 3,5 tys. osób, około połowy załogi. Facebook ogłosił plan zwolnienia 13 proc. zatrudnionych w firmie, czyli aż 11 tys. osób. Redukcję etatów o podobnej skali zapowiedział też Amazon, który chce zwolnić 10 tys. osób. 

Więcej o: