Morawiecki zapowiada zamrożenie cen gazu. Możliwe kryterium dochodowe. Ma być "sprawiedliwie"

"W ciągu najbliższych kilku dni" - tak premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytanie dotyczące tego, kiedy rząd zajmie się zamrożeniem cen gazu dla obywateli. Szef rządu powiedział, że możliwe jest wprowadzenie kryterium dochodowego. Minister Waldemar Buda, szef resortu rozwoju, nie wyklucza innych ograniczeń.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Sulejówku był pytany o ceny gazu. Szef rządu potwierdził, że zostaną one zamrożone. Przyznał jednocześnie, że możliwe jest wprowadzenie kryterium dochodowego. 

Zobacz wideo Szokująco drogi chleb w Katarze. A po ile piwo (oczywiście 0%!) i "stejki"? Redaktor Sport.pl poszedł na zakupy

Jeśli chodzi o gaz, to jesteśmy w trakcie dyskusji. Wczoraj była bardzo pogłębiona i dobra dyskusja na Radzie Ministrów na ten temat - powiedział premier.

Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku. Aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, żeby zastosować kryterium dochodowe

- stwierdził.

Wyjaśnił też, że decyzja zostanie podjęta "w ciągu najbliższych kilku dni". - Po to, żeby w przyszłym tygodniu ta ustawa mogła trafić do Sejmu - zapewnił Morawiecki. 

Waldemar Buda zapowiada "sprawiedliwe" zamrożenie cen gazu

W sprawie wypowiedział się też Waldemar Buda. Minister rozwoju i technologii w porannej audycji Polskiego Radia wyjaśnił, że rząd rozważa kilka wariantów mechanizmu zamrożenia cen gazu. Wczoraj Rada Ministrów omawiała projekt ustawy w tej sprawie.

Zapewnił, że chodzi o to, by uczynić ten program jak najbardziej sprawiedliwym, stąd rozważane jest wprowadzenie pewnych ograniczeń. Jak wyjaśnił, rozważanych jest kilka wariantów mechanizmu.

"Po pierwsze - blokada ceny na poziomie z poprzedniego roku. Po drugie - wskazanie ewentualnie do pewnego limitu na przykład zużycia lub procent zużycia w ubiegłym roku. Bardzo poważnie zastanawiamy się też nad pewnym cenzusem wynagrodzenia albo ewentualnie powierzchnią budynku, więc chcielibyśmy jakieś ograniczenia do tego programu wprowadzić" - powiedział.

Waldemar Buda dodał, że premier Mateusz Morawiecki poprosił ministrów o wypracowanie rozwiązania w tej sprawie do końca tygodnia. Jak zapowiedział, Rada Ministrów może podjąć taką decyzję w piątek w trybie obiegowym.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: